Thaksin och fd. Man City

Arkiverad
Broskan
มือปืนรับจ้าง
3 sep. 2008#1

Jag har inte följt med i svängarna tydligen för jag läste nyss att en arab hade köpt Man City. Vart han tvingad att sälja eller vill han bara gömma sig nu.

Läste tidigare att Premiere Leauge har en styrelse som skall godkänna alla ägare och det hade blivit tveksamheter ang Thaksins bakgrund.

//Broskan

MaiChai
4 sep. 2008#2

Tvungen och tvungen, Manchester City hade tjänat ut sitt syfte för DR T, han hade det som mediaevent under valrörelsen i Thailand där han under stort pressuppbåd värvade tre thailändska spelare till City. De har gjort 1 match i City, när City föll mot den Thailändska ligakombinationen i maj månad på uppvisningsturnén.

De frusna 80 miljarderna fick han ju inte loss ifrån Thailand vilket givetvis påverkade värvningsbudgeten.

Sen börjde det viskas om en ny "handel och vandel" granskning från PL styrelsen så det var kanske rätt läge att sälja, trots att jag läste om Thaksins 10 års plan för Manchester City så sent som för en vecka sedan.

Fast största skälet var nog att araberna bjöd 150 miljoner när Dr T köpte för 80 miljoner för drygt ett år sedan.

📦 Den här tråden är arkiverad och går inte att svara på.