Före detta premiärminister Thaksin Shinawatra landade i New York under tisdagen och åt middag vid en restaurang där supportrar och motståndare mötte honom med en mindre demonstration på trottoaren. Thaksin verkade vara ackompanjerad av tre livvakter i röda tröjor. Ingen incident inträffade dock, och de thailändare som hade samlats verkade vara vid gott humör.
Thaksin befann sig i New York för att medverka i FN natten som han blev avsatt i september, 2006. Efter att han flydde från högsta domstolens dom 2008 så har han besökt nästan alla länder med större kopplingar till Thailand, men han har inte återvänt till USA förens nu.
Den mest extrema reaktionen till hans besök kom för flera veckor sedan från före detta utrikesminister och gulskjortan Kasit Piromya, som föreslog att Thailand skulle lägga ner alla relationer med Washington om amerikanska myndigheter tillät Thaksins besök.
Washington har ännu inte uppgett hur Thaksin har fått ett visum eller hur han kommit förbi immigrationen och tullen vid flygplatsen, eftersom USA inte tillåter dömda brottslingar att komma in i landet.
Källa: http://www.bangkokpost.com/news/local/306701/thaksin-back-in-the-usa
