Fångar i thailändska fängelser som har suttit av merparten av sina straff eller är nära att släppas fria kommer tillåtas att arbeta på fiskebåtar för att lätta på problemen med överfulla fängelser och människosmuggling.
Chatchawal Suksomjit - ständig sekreterare för Justitiedepartementet - sade under lördagen att berättigade fångar måste vara i god fysisk form och villiga att arbeta hårt. Han sade att han kommer diskutera planen med styrelseordföranden för Fiskebåtsföreningen. Programmet kommer hjälpa till att lätta Thailands problem med människosmuggling eftersom det inte kommer att finnas några mellanhänder som utnyttjar arbetarna.
Deltagande är frivilligt och fångarna kommer även kunna ändra sig efter ett tag och välja att byta jobb eller jobba på land. Myndigheterna för även samtal med industrier för att se om de vill gå med i programmet, vilket skulle betyda att fångarna jobbar under dagen och återvänder till fängelset på kvällen.
Källa: http://www.bangkokpost.com/news/general/444806/prisoners-can-opt-to-work-on-fishing-boats


