Thailands Industridepartement kommer kräva att alla fordon som bär på farligt industriavfall ska utrustas med GPS-enheter för att minska mängden illegal dumpning.
Pasu Loharnchun – generaldirektör på Myndigheten för Industriavfall – sade att departementet siktar på att börja upprätthålla regeln från och med juli, och fordon utan installerade GPS-enheter eller som inte levererar datan från dem till myndigheten kommer efter det inte få licenser utfärdade för transport av farligt avfall. Systemet har redan testats så att det ska vara redo i tid för regelns implementering.
Man uppskattar att runt en miljon ton farligt industriavfall måste tas om hand varje år i Thailand. Enligt myndighetens databas ägnar sig cirka 70,000 företag åt verksamhet som kan påverka miljö och bostadsområden, och runt 40% av dessa har redan etablerat ordentlig hantering av farligt avfall. Myndigheten siktar nu därför på att övertyga de resterande fabrikerna att gå med i systemet, sade Pasu.
Källa: http://www.bangkokpost.com/business/news/913008/industrial-waste-transport-to-be-tracked
