Thailändsk vän.

gäst
10 juli 2008#1

Hej

Jag ska berätta om en kompis jag har Udon Thani som är samlorförare. Vi har känt varandra i ca 10 år.

Han heter Deng och har många järn i elden (jag skulle tro att en del av er känner till honom). Under tiden som min fru praktiserade på Thai airs kontor i Udon, var jag sysslolös på dagarna och blev bekant med Deng som väntade på kunder varje dag utanför mitt hotell. Så jag började åka med honom och köra varor mellan butiker och till resturanger runt om i Udon på dagarna. När min fru kom hem skrattade hon gott när jag talade om hur dagen varit.

På kvällarna brukar vi gå och se på engelsk ligafotboll, dricka några öl och satsa lite pengar hos en bookmaker på matchen. Jag brukar åka med hem till hans familj i utkanten av stan och äta. Vi har besökt hans dotter i skolan och ätit med skolbarnen, pratat med lärarna o.s.v.

Vi hittar alltid på något tillsammans besöker bröllopp och går på födelsedags kalas t. ex.

Och ibland hjälper jag honom med falang kunder som vill något speciellt som han inte förstår.

Jag och min fru åker med honom så fort vi ät i Udon och han begär aldrig något belopp, han säger att priset bestämmer jag själv. Han gör en del tvivelaktiga affärer med utlänningar men vi har alltid kommit bra överens, en riktig kompis.

Mvh Isan Lover

Magrood
Mattayom ton มัธยมต้น
10 juli 2008#2

Mysig story...

Magrood

Pontus
Grodman
10 juli 2008#3

Här låter det nästan som att du "inte är turist". Åtminsotne inte i sällskap med denna snubbe :)

Joints
10 juli 2008#4

På vilket vis gör han tvivelaktiga affärer med utlänningar?

Magrood
Mattayom ton มัธยมต้น
10 juli 2008#5

Jag tycker om din berättelse och vill gärna dela med mig en bild som jag själv tycker är mysig.

Som en thai som åker hem till släktingar och vänner tycker jag det är så skönt att min bättre hälft kan ha kul med andra och att man slipper sitta med och tolka hela tiden.  :wai:

Mvh

Magrood

Kompis.jpg

Kompis.jpg

Joints
10 juli 2008#6

Glömde en sak. Fattade först inte Isaanbeundrarens inlägg. Han har en kompis som är thai, so what? Men efter några sekunders djup betänketid kom jag på att det nog är ganska ovanligt att vi faranger har riktiga vänner som samtidigt är thai och framförallt av manligt kön. Tyvärr är min egen bekantskapskrets begränsad till de thailändare som pratar bra engelska.

Magrood,

Fin bild. Gick Svarten loss på bongatrummorna? I så fall vill vi nog se det på youtube!

Hälsar Joints

Magrood
Mattayom ton มัธยมต้น
10 juli 2008#7

Quote

Glömde en sak. Fattade först inte Isaanbeundrarens inlägg. Han har en kompis som är thai, so what? Men efter några sekunders djup betänketid kom jag på att det nog är ganska ovanligt att vi faranger har riktiga vänner som samtidigt är thai och framförallt av manligt kön. Tyvärr är min egen bekantskapskrets begränsad till de thailändare som pratar bra engelska.

Magrood,

Fin bild. Gick Svarten loss på bongatrummorna? I så fall vill vi nog se det på youtube!

Hälsar Joints

Intressant ka.

Där ser man hur olika personer uppskattar olika saker olika mycket.  :17:

Jag vet inte hur man lägger in filmsnuttar på youtube. Annars hade det varit roligt att skicka upp filmsnuttar då vi hade så kul ihop i Thailand.

Men här kommer en bild från senaste resan då min man hade kul med byborna.

Den lilla flickan är bara för goooooooo.

Oh0708566.jpg

Sen att veta att min bättre hälft kan äta det mesta som vi i byn äter - förutom plara som gör honom må dåligt i magen, underlättar livet mycket.

Oh0708550.jpg

Mvh

Magrood

Ps. Isaan lover - fortsätt gärna med dina mysiga berättelser na ka.

Joints
10 juli 2008#8

Magrood,

Klart att vi vill se klippen på youtube. Det är inte svårt att göra. Jag tror säkert det skulle uppsakattas mycket.

Hälsar

Joints

gäst
10 juli 2008#9

Hej

Kul att flera gillade inlägget, jag visste själv inte om det var något att skriv om här.

Hans tvivelaktiga affärer är att förmedla tjejer till kunder (det tror jag att dom flesta svenska taxikillar kan också).

Han har hjälpt falanger att förmedla vid köp av större mängder narkotika (för smuggling till hemlandet).

Han bedriver äktenskapsförmedling med vinst intresse.

Mvh Isan Lover 

Joints
10 juli 2008#10

Quote

Hej

Kul att flera gillade inlägget, jag visste själv inte om det var något att skriv om här.

Hans tvivelaktiga affärer är att förmedla tjejer till kunder (det tror jag att dom flesta svenska taxikillar kan också).

Han har hjälpt falanger att förmedla vid köp av större mängder narkotika (för smuggling till hemlandet).

Han bedriver äktenskapsförmedling med vinst intresse.

Mvh Isan Lover 

Vad har du mer för goda vänner?

gäst
11 juli 2008#11

Hej

Jag har många vänner runt om i Thailand, ett exempel till är en äldre dam i Nong Khai, säkert 70 år eller mer.

Hon har en resturang och några butiker på Tha Sadet marknaden på soi rim khong, jag blev bekant med henne för  15 år sedan.

I hennes gammla resturang var jag en trogen gäst både när det var öppet och efter stängningsdags då jag umgicks med familjen.

Jag hjälpte henne att locka in lite utlänningar och också att göra en enkel meny.

Jag umgicks med hennes barn som nu har egna barn, som sitter i mitt knä när jag kommer på besök.

Hon har erbjudit mig och min fru att köpa en bit mark av henne vid floden för husbygge.

När vi är Nong Khai kollar hon alltid att jag inte betalar för mycket för rummet och skäller på samlorförarna och säger att jag ska ha billigt pris, hon är rolig tycker jag.

Hon har tjatat på mig och min fru att vi ska skaffa barn och det har vi ju nu, gissa om hon kommer att springa runt med våran lille och visa alla. När jag kommer dit brukar hon promenera runt med mig och visa vad som har hänt sedan sist, t,ex bygget av promenadvägen vid floden. En god vän tycker jag. Det är svårt att beskriva 15 års kontakt med några meningar men hoppas ni förstår ungefär.

Mvh Isan lover 

Herr Chang
11 juli 2008#12

Jag tycker Joints har en intressant poäng i inlägg 5. Jag har heller inte riktigt trots mycket tid i Thailand lyckats skaffa mig någon thailändsk manlig vän.

I den bemärkelsen att kommersiellt intresse saknas från den thailändska mannen. Eller att han är make till en av fru Changs vänninor. Och då räknas det ju inte riktigt...

När jag läser Isan Lovers inlägg tycker jag mig se ett kommersiellt intresse hos hans thailändska vänner. Rätta mig om jag har fel.

Herr Chang har talat.

gäst
11 juli 2008#13

Hej

Jag förstår frågan men jag kan garantera att så inte är fallet, och vad är vänner till för om inte att hjälpa varandra.

Hur många har svenska vänner som man aldrig har hjälpt eller blivit hjälpt av vid något tillfälle?

Det är nog också ganska västerländskt att misstro sina vänner. Men jag är inte dum eller lättlurad så vi är vänner på riktigt tro mig.

Mvh Isan Lover

gäst
11 juli 2008#14

Hej igen

Det kanske var tomten som vi erbjöds köpa som gjorde dig misstänksam.

Att den saken dök upp beror på att jag och min fru har sökt mark i Nong Khai vid floden och det är nästan omöjligt att hitta någon.

Så det var jag som förde saken på tal med henne, hon har gett sina barn var sin tomt längs floden så jag visste att hon ägde mark. Till min stora glädje svarade hon att hon hade mer mark längs floden vid Pohn phi sai, några av barnbarnen har byggt där.

Mvh Isan lover

gäst
11 juli 2008#15

Hej

Jag skriver en gång till för säkerhets skull, jag fick nästan ångest när jag tänkkte på att jag skulle behöva försvara varför två thailändska medborgare och jag var kompisar efter  10 och 15 år . Om något inte hade stämt under alla dessa år hade jag eller dom reagerat för länge sedan. Jag sticker dessutom ut hakan och påstår att misstänksamheten kan vara en av anledningarna att så få falanger har thai kompisar.

Mvh Isan Lover

Logga in för att svara.