Thailändsk polis lovar att ta itu med ökänd taxichaufför

Arkiverad
MPR Nyheter
Nyheter från Thailand
23 aug. 2013#1

Hotfulla taxichaufförer kan inte längre smita undan lagens långa arm, delvis för att många offer nu kan använda internet för att göra sina röster hörda; detta ledde till att en 37-årig taxichaufför greps under gårdagen i Samut Prakan.

Chaufförens senaste offer - en annan taxichaufför - sade att han aldrig hade mött mannen tidigare när han under gårdagen kom fram till honom och krävde beskyddarpengar. "Då tittade jag på hans taxi och kom ihåg att hans registreringsnummer hade blivit stora nyheter". Mannen kör en rosa taxi, och det finns många rapporter på sociala medier om hans utpressningar och hotfulla uppförande. Så sent som i onsdags skrev en kvinna om att han kört in i hennes bil upprepade gånger i Bangkok.

Efter de många klagomålen på internet så har nu polisen lovat att omedelbart ta itu med mannen. Enligt Bang Nas polischef Tawatkiat Jindakuansanong så hade chauffören tidigare blivit dömt för att ha krävt pengar från sina passagerare, men den domen var villkorlig. "Men om han upprepar brottet så kan polis arrestera honom," förklarade han.

 

Källa: http://www.nationmultimedia.com/national/Online-uproar-leads-to-cabbies-arrest-30213273.html

 

post-8073-0-03571300-1377258546.jpg

post-8073-0-03571300-1377258546.jpg

Khun Ken
23 aug. 2013#2

Hoppas den skithögen tvingas betala beskyddarpengar på kåken!

MaiChai
23 aug. 2013#3

"Men om han upprepar brottet så kan polis arrestera honom,"

 

Är det inte just det han precis gjort?

Khun Ken
23 aug. 2013#4

"Men om han upprepar brottet så kan polis arrestera honom,"

 

Är det inte just det han precis gjort?

Med tanke på färgen på bilen kanske det var en Bentley förra gången. :crazy:

Baa
Nattvandrare
23 aug. 2013#5

Med tanke på färgen på bilen kanske det var en Bentley förra gången. :crazy:

En "våt dröm", men ack så ljuvlig om den vore sann!

📦 Den här tråden är arkiverad och går inte att svara på.