Den Nationella Anti-korruptionskommission (NACC) förbereder sig för att beslagta ett hus tillhörande den före detta ministern Somsak Prisana-anantakul på grund av misstankar om hur han har haft råd med det.
Man sade under lördagen att NACC kommer skicka fallet till justitiekanslern så att man kan åtala Somsak och beslagta hans hus för 16 miljoner baht i Ang Thong. Tjänstemän uppger att Somsak påbörjade bygget 1998 när han var vice utbildningsminister och slutförde det 2001. NACC röstade 6–3 att Somsaks förklaringar för hur han kunde ha råd med huset inte var godtagbara.
Marken som huset står på har man dock beslutat att man inte kan beslagta eftersom Somsak hade den i sin ägo innan han blev minister. 64-årige Somsak blev bannlyst från politiken i fem år 2007 efter att hans parti Chart Thai beordrades av konstitutionsdomstolen att lösas upp tillsammans med tre andra partier.
Källa: http://www.bangkokpost.com/news/politics/577363/somsak-house-seizure-imminent
