Cirka 10% av korallreven längsmed Thailands Andamankust har återhämtat sig efter tidigare incidenter av höjda havstemperaturer vilket har orsakat blekning av korallerna.

Chairta Tipsarn från Kust- och Marinresurskontoret - som är ansvarigt för Andamankusten i Phuket, Pang-nga och Ranong - sade att den senaste undersökningen som visade på återhämtning var ett gott tecken. Situationen måste dock övervakas noggrant, eftersom korallerna nu befinner sig i en återhämtningsperiod.

Man ska nu försöka starta samarbeten med relevanta grupper för att märka ut ankringsplatser för olika typer av båtar, så att inte korallerna påverkas negativt. Allvarliga fall av korallblekning har inträffat i Thailand fyra gånger.

Källa: http://www.mcot.net/cfcustom/cache_page/424417.html

c1e4054bcc62c97a8c3474d597e45c85.jpg

Läs artikeln på huvudsidan