Thailands första turistdomstol öppnar imorgon i Pattaya

Arkiverad
MPR Nyheter
Nyheter från Thailand
4 sep. 2013#1

Thailands första turistdomstol kommer att öppna imorgon i den populära turistorten Pattaya.

Från 16:30 till 20:30 så ska utländska turister kunna komma och göra anmälningar, speciellt angående osjyssta tjänster och personlig säkerhet. Övervägningstiden av okomplicerade dispyter kommer att gå från de vanliga sex månaderna till endast en dag, sade Wirat Chinwinigkul - generalsekreterare för domarkåren. Den specialiserade domstolen kommer att uppmana till förhandlingar mellan parterna. De flesta av fallen är om konsumentskydd, så det är enklare att kompromissa. Om det är ett allvarligare fall så kommer det att skickas över till den normala domstolen.

Ytterligare sex nattdomstolar är planerade: Krabi, Samui, Chiang Mai, Phuket och två i Bangkok.

 

Källa: http://www.nationmultimedia.com/business/First-tourist-court-to-open-in-Pattaya-tomorrow-30214072.html

 

post-8073-0-59310000-1378267789.jpg

post-8073-0-59310000-1378267789.jpg

HajKaj
nykter sedan i morse
4 sep. 2013#2

kompromissa = farang betalar skadestånd ???

ban99arne
4 sep. 2013#3

Verkligen rationellt och bra då varken någon domare och advokat behövs, åklagaren bara bötfäller farangen enligt en färdig prislista.

gäst
4 sep. 2013#4

Hej

 

Ett bra initiativ, hoppas bara att dom visar sig fungera, utlänningar på tillfälligt besök utan anknytning har ju varit mer eller mindre rättslösa förut.

 

Mvh isan lover

📦 Den här tråden är arkiverad och går inte att svara på.