Den thailändska armén förbereder att skicka ut 58 kompanier med trupper för att motarbeta hot från demonstranter under de kommande dagarna.
Generalmajor Apirat Kongsompong är ledare för soldaterna som beordrats att bibehålla fred och ordning i Bangkok, och han sade under torsdagen att han väntar på riktlinjer om postering av trupper från Centret för Administration av Fred och Ordning(Capo). Apirats främsta uppgift som ledare för Division 1 är att höja säkerheten inför rödskjortornas samling i Bangkok där de ska visa stöd för regeringen. Rödskjortorna hoppas på att få 500,000 personer att delta i deras protest, som väntas pågå hela helgen.
Apirat är dock hårt granskad av framförallt rödskjortor på grund av hans roll i nedslaget mot demonstranter under 2010. "Jag är inte orolig över att vara ett mål för rödskjortorna. Jag gjorde jobbet som hade tilldelats mig av mina överordnade. Jag gjorde aldrig något bortom vad jag blivit beordrad till," sade han.
Källa: http://www.bangkokpost.com/news/local/403293/army-readies-troops-over-rally-threats
