Thailands armé förbereder 58 kompanier inför rödskjortornas protester

Arkiverad
MPR Nyheter
Nyheter från Thailand
4 apr. 2014#1

Den thailändska armén förbereder att skicka ut 58 kompanier med trupper för att motarbeta hot från demonstranter under de kommande dagarna.

Generalmajor Apirat Kongsompong är ledare för soldaterna som beordrats att bibehålla fred och ordning i Bangkok, och han sade under torsdagen att han väntar på riktlinjer om postering av trupper från Centret för Administration av Fred och Ordning(Capo). Apirats främsta uppgift som ledare för Division 1 är att höja säkerheten inför rödskjortornas samling i Bangkok där de ska visa stöd för regeringen. Rödskjortorna hoppas på att få 500,000 personer att delta i deras protest, som väntas pågå hela helgen.

Apirat är dock hårt granskad av framförallt rödskjortor på grund av hans roll i nedslaget mot demonstranter under 2010. "Jag är inte orolig över att vara ett mål för rödskjortorna. Jag gjorde jobbet som hade tilldelats mig av mina överordnade. Jag gjorde aldrig något bortom vad jag blivit beordrad till," sade han.

Källa: http://www.bangkokpost.com/news/local/403293/army-readies-troops-over-rally-threats

 

post-8073-0-83602700-1396604348.jpg

post-8073-0-83602700-1396604348.jpg

wix
4 apr. 2014#2

Verkar vara en sund och trevlig kille som sköter sitt jobb att ta ner de våldsamma "Röda thaksinerna" och stoppa deras il-dåd.

Moipenyang
4 apr. 2014#3

Verkar vara en sund och trevlig kille som sköter sitt jobb att ta ner de våldsamma "Röda thaksinerna" och stoppa deras il-dåd.

Du verkar vara det motsatta på båda termerna med ett synnerligen taskig människosyn..

sakaeo
4 apr. 2014#4

Moipenyang Ta av dig dumstruten om du inte kan läsa. Läs igen och försök att förstå vad han skriver.

 

Sakaeo

ronoh
4 apr. 2014#5

Varför skall rödskjortorna protestera?

 

De röda är ju majoritet i regeringen. Ska de demonstrera för att andra demonstrerar? Känns som att logiken i det är...

📦 Den här tråden är arkiverad och går inte att svara på.