Thailand producerar för många ägg

Arkiverad
MPR Nyheter
Nyheter från Thailand
13 mars 2013#1

Thailands Kooperativ- och Jordbruksdepartement har enligt rapporter föreslagit en lösning till regeringen på problemet med överskottet av hönsägg som produceras.

Den föreslagna lösningen är att sänka åldern då hönor gallras bort till 65 veckor. Departementet föreslår att man ska betala producenter tio baht per höna som pensioneras, vilket skulle kräva en budget på runt 25,8 miljoner baht. Enligt departementet så finns det ett överskott på 4-5 miljoner ägg om dagen; den totala produktionen ligger på 36,5 miljoner ägg, medan konsumtionen endast är runt 32 miljoner.

Andra lösningar på problemet inkluderar att ta bort 195 miljoner ägg från marknaden inom sex månader, med en kompensation på 50 satang per ägg till producenterna. Detta skulle kosta ytterligare 98 miljoner baht.

Källa: http://61.19.244.31/centerweb/newsen/NewsDetail?NT01_NewsID=WNEVN5603120010004

8fb111fe8266e95ae938dd594a608ba2.jpg

Läs artikeln på huvudsidan

gäst
13 mars 2013#2

Med tanke på priset på ägg i Thailand så kan jag förstå att det finns ett överskott.

måne
måne
13 mars 2013#3

Inbegriper detta de rötägg som produceras oxå? :crazy:

Myran
Byfåne
13 mars 2013#4
Inbegriper detta de rötägg som produceras oxå? :crazy:

 

Svårt att säga med tanke på den storskaliga importen till Thailand av denna vara.

Khun Ken
13 mars 2013#5

Varför inte skippa riset och gå över till omelett istället. :crazy: Problem solved. :thumbsup:

acarls
13 mars 2013#6

Snart påsk...

Fritz
13 mars 2013#7

Departementet föreslår att man ska betala producenter tio baht per höna som pensioneras,

Den där meningen tycker jag är humor.Departementet föreslår alltså att hönor kan gå i pension. :)

 

Fritz..

Wangthong
13 mars 2013#8

Lär er nu hur Thai gör problem av ett icke problem.

 

Istället för att marknadskrafterna får råda ska de börja betala för att minska äggproduktionen. Ger man betalt för antalet hönor som "pensioneras" så skaffar man naturligtvis flera hönor så att man kan "pensionera" flera och tjäna mer pengar. Att betala för att inte lägga 195 miljoner ägg, låter ungefär som när de svenska markägarna fick betalt av EU för att inte odla grödor.

 

Lyckas man få ner produktionen, så behövs det säkert stöd för att öka produktionen när de kom på att de räknat fel och den blev för liten. Eller att pengarna inte kom fram till de som har äggbesättningar så att verkan uteblev. Man får du sätta in ett stöd för att kompensera de som då kommer att tappa den felutbetalda ersättningen så att inte de förlorar på att äggproduktionen ska minska.

 

Skulle inte förvåna mig om det till sist kommer fram att de redan har ett stöd för de som har över ett visst antal hönor!

Seaserpent
14 mars 2013#9

Borde inte priset på ägg sjunka om det finns ett så stort överskott :52:

Wangthong
14 mars 2013#10
Borde inte priset på ägg sjunka om det finns ett så stort överskott :52:

 

Med thailogik kan vad som helst hända.

 

Har man för mycket av något så höjer man priserna så kan man tjäna mer (se ristråden)!

Säljer man för lite av något så höjer man priserna för att kompensera det man förlorar på den mindre försäljningen (se ristråden och någon hotelltråd)!

 

TiT

📦 Den här tråden är arkiverad och går inte att svara på.