Thailand på industrisemstern

M33
Chipsröv
15 jan. 2012#1

Vad är omdömet angående att åka till Thailand på den svenska semestern? Bra eller anus? Vart åker man om man om man inte vill regna bort?

Är det ett dåligt alternativ jämfört med att ta en resa i europa?

Wangthong
15 jan. 2012#2

Det är lågsäsong i Thailand då. Lätt att hitta boende för bra pris, etc. De stora regnmängderna kommer senare på hösten. Visst kan det vara någon dag det regnar. Det känns skönt när det rensar luften. Ofta regnar det 10minuter och sedan är det svalt och skönt en stund.

Mycket större upplevelse än att resa i europa.

swedenfarang
15 jan. 2012#3

Jag tycker det är ok, visst regnar en del men inte så det stör mig. Koh Samui brukar vara torrare... österut är ett säkrare kort. Men så tycker jag också att et thailändskt monsunregn är bättre än en varm sommardag i Sverige. Ett plus är väl att det är färre turister.

Galten
หมูป่าขนาดใหญ่
15 jan. 2012#4

När barn går i skola som hos oss så gäller sommarmånaderna.

Tycker att det bara är bra med lite molnigare väder då jag alldrig solar.

Något regnperiod att tala om har jag inte varit med om.

Vi rör oss mellan Bangkok och södra Thailand.

tre år sedan sist men i sommar blir det minst 6 veckor :nyam:

Tjejen måste skriva på markpapper efter någon treårsregel.

sakonnakhon
15 jan. 2012#5

Personligen åker jag nästan alltid juni,juli eller augusti pga. jobb.

Har besökt båda Koh Chang och Koh Samui under denna tiden. Har fungerat jätte bra, med minimalt med regn.

Har även haft kortare besök i Pattaya/Jomtien. Även där har det varit mycket sol.

Brukar även vara hyffsat uppe i Nord-ost. Lite mera regn, men även där en hel del sol.

Larka
15 jan. 2012#6

Tycker att det är underbart, åkt några gånger på sommaren, även på höst vår och vinter. Tycker inte att de gör så mkt. Skönt med lite skurar då och då. Sen har ju Juli näst minst antal regndagarpå året. Iaf samui :-)

qwerty
15 jan. 2012#7

Jag åkte en månad i juli förra sommaren till Ban Phe då ungarna hade sommarlov. Det var så där, väldigt dött och mycket var stängt. Ungarna hade lite tråkigt emellanåt eftersom det inte fanns några andra barn där. Vädret var helt ok, kom lite skurar då o då. Som tur hade vi bil och kunde åka iväg nån natt då o då. Av någon anledning så är inte flygbiljetterna billigare på sommaren när det är lågsäsong?! Nej nästa gång jag tar med barnen så blir det på vintern. Åker du själv så kan det väl kvitta för bira finns även på sommaren.

HajKaj
nykter sedan i morse
16 jan. 2012#8

ska själv till Chiang Mai i juni, har för mig att det brukar vara helt ok (var där 04 & 05) lite regn men inget som störde.

Repe
16 jan. 2012#9

Finns industrisemestern ?

Tallviking
Veteran
16 jan. 2012#10

Jag är i vårt hus nära Koh Samet varje Juli. Inga problem

Baa
Nattvandrare
16 jan. 2012#11

Den värsta regnsäsongen är i sep/okt, visst blir det några dagar i juli också men ingen fara!

John Khonken
16 jan. 2012#12

Jag tycker det är bra. Förra året var vi Thailand mellan 14 juni och 10 aug. Vi åker igen i sommar hoppas jag. I jomtien var det lite regn . men för det mesta kanon. Uppe i udon regnade det mycket mer. Tror det berodde på jordbävningen i japan. men vet inte säkert. Men på det hela taget är det bra. Nackdelen är att man missar den fina svenska sommaren. men när man har skolbarn så. När det gäller flyget. Åker man iväg i juni och är borta max 4 veckor finns det billiga biljetter. men åker man efter midsommar och vill åka thai. så höjer dom priserna en hel del. Priserna på hotellen är helt suveräna på sommaren. Barerna har happy our hela kvällarna. Lugnt och skönt. Ingen stress.

chiangmai
16 jan. 2012#13

Fördelen är att priserna på hotell och resorter är på lägsta nivå. Man kan unna sig lite extra lyx till bra pris.

Var för två år sedan på Ko Samet, och det var perfekt..lagom med folk,lyxresort till lågpris och vackert väder

gäst
16 jan. 2012#14

I år var första gången som jag var på högsesång och jag föredrar lågsesång. Lugnare med folk och jag brukar hålla mig runt Bangkok - Pattaya och där är det sällan mycket regn ens då.

M33
Chipsröv
16 jan. 2012#15

Tackar för alla svar, låter ju som att det är värt att fundera på. Såg att Turkarna hade biljetter för 5500kr...

Logga in för att svara.