Inlägg 0-9 ingick ursprungligen i tråden "Inaktiva medlemmar", tyckte det var bättre med en egen tråd för detta. Tack Arne!
---
Hej jfk_68
"Försiktighet är en sak. Viljan en annan."
Visst kan viljan komma i konflikt med försiktighet.
Ett bra exempel är fru Changs nya massageinrättning som jag tidigare tänkt skriva ett långt inlägg om hur det gick till med att skaffa lokalen, inreda den, ordna allt övrigt etc. Har många roliga och intressanta bilder från detta äventyr. Ville gärna publicera denna bildberättelse.
Men. Vi märker ett stort intresse från andra thaidamer som vill göra likadant. En har till och med bett att få göra ett besök i lokalen. Säger ogenerat att det är för att hon ska kunna kopiera så bra som möjligt... ska det detta vara smickrande eller vadå? Man bara baxnar!
Det ligger alltså icke i fru Changs intresse att hjälpa nya konkurrenter, även om man nu råkar vara "thaisystrar". Så det blir ingen tråd om detta från mig. Härmapor göre sig icke besvär. Hur skulle det vara att hitta på något själv?
Herr Chang har talat.