48 minuter sedan, skrev Michael Topffer:
Uj! Dålig stämning här på MPR. Varför är så många så sura?
Och varför får man inte söka fakta här? Många här på MPR är ju insatta i Thailand, så det är väl helt naturligt att ställa en fråga här. Och jag skriver ju tydligt i mitt första inlägg att man inte behöver svara här på MPR, utan att det går bra att mejla privat.
Har jag skrivit "lögnaktiga" artiklar om Thailand? Vilka då?
Sant är väl att jag inte varit så entusiastisk för avsättandet av den demokratiskt valda regeringen och införandet av diktatur som många andra här på MPR nog varit... Men det är inget jag skäms för.
Tycker ni på MPR att Thailand just nu utvecklas åt rätt håll?
Till och med The Nation, som kämpade hårt för att ersätta demokrati med det ickevalda "styrande råd" som Thailand nu har, verkar ha bytt fot. Se bara dagens artikel:
http://www.nationmultimedia.com/opinion/Generals-are-in-NO-POSITION-to-dictate-the-future-30280458.html
Hej
Otrevligt bemötande du fick, beklagar detta.
Men bara lugn dessa gula gaphalsar stödde kuppen och har i hundratals om inte tusentals inlägg försvarat juntan och diktaturen, dom försvarar även censur, indragen yttrandefrihet. mötesförbud, styrda domstolar och politisk förföljelse.
Dom ogillar och näst intill hatar alla som står upp för demokrati, fria val och dom många fattiga i landet, dessa rojalisters sympatier ligger hos eliten, militären och överklassen.
Då kan du själv räkna ut vad dom tycker om dom sakliga och verklighetsbaserade rapporter ifrån bl.a landsbygden som du har stått för.
Själv har jag vistats delar av året i över 30 år på den Thailändska landsbygden i nordost och jag är väldigt tacksam för att du har belyst dessa människors situation, anledning till politiska ställningstagande, stöd för demokrati och fria val och inte minst din kritik mot kuppmakare, gul elit och själviska rojalister, själv ställer jag mig bakom dina och andra Svenskars artiklar, detta gäller även SVT och SR P1 här på forumets så bespottade rapporter ch reportage till 100%.
Att du precis som jag kritiseras av forumets antidemokratiska del ska du ta som en stor komplimang och som ett kvitto på att du är rätt ute.
Med vänlig hälsning isan lover