Thailands Landtransportmyndighet kommer att göra det svårare att ta körkort genom att införa svårare skriftliga prov och längre tid på träningsbanan.
Thirapong Rodprasert – generaldirektör för myndigheten – sade under onsdagen att ansökande kommer behöva spendera 15 timmar istället för bara 4 med att lära sig relevanta trafiklagar, föraretikett och hur man kör säkert. Han tillade att myndigheten kommer arrangera ytterligare fyra kanaler för att ge motorister tillgång till den nya träningen utan att behöva ta sig till myndigheten.
De skriftliga proven kommer bestå av 15 kategorier och 50 frågor. För att bli godkänd så måste man svara rätt på minst 45 frågor.
Källa: http://englishnews.thaipbs.or.th/issuance-of-driving-licenses-will-be-tougher-under-revised-rule

