Student dödad av rivaler i Khon Kaen

Arkiverad
MPR Nyheter
Nyheter från Thailand
15 juli 2013#1

En universitetsstudent dödades under morgonen när han från sin motorcykel föll med halsen först mot en vajer som höll uppe en elstolpe i distriktet Muang i provinsen Khon Kaen.

Polisen identifierade offret som 20-årige Apichart Sermnamon. Vittnen berättade för polisen att Apichart var jagad av två män på en motorcykel; männen ska enligt vittnena ha varit beväpnade. När de kom ikapp honom så sparkade mot hans motorcykel, vilket fick Apichart att falla mot vajern, som orsakade en dödlig skada på hans hals.

Polisen säger att det är troligt att förövarna och offret var från rivaliserande grupper, och man försöker nu att identifiera gärningsmännen.

 

Källa: http://www.bangkokpost.com/breakingnews/359937/student-kicked-off-motorcycle-by-pursuers-slams-into-metal-cable

 

post-8073-0-68513300-1373877643.jpg

post-8073-0-68513300-1373877643.jpg

Khun Ken
16 juli 2013#2

Förbannade idi*ter, fruktansvärt. Ett liv i Thailand är inte värt ett "skit"

Nemo
Kontroversiell
16 juli 2013#3

.

Student dödad av rivaler

 

Sjukt, hade han bättre betyg eller?  Allvarligt talat, det daltas för mycket med ungarna i dagens samhälle. Om de ansvariga blir gripna, så kan man ju hoppas att de får lagens strängaste straff, helst livstid enligt min mening.  

📦 Den här tråden är arkiverad och går inte att svara på.