Strider mellan skolor skördar dödsoffer i Bangkok

Arkiverad
MPR Nyheter
Nyheter från Thailand
28 maj 2012#1

Det har i år inträffat 385 våldsamma sammandrabbningar mellan elever från rivaliserande skolor i Bangkok, detta meddelade Saroj Promcharoen från storstadspolisen under måndagen.<br />

Han sade att 165 av de 385 bråken inträffade mellan klockan 15:00-18:00, och att de flesta av bråken, 21 stycken, har inträffat i deldistriktet Hua Mak.<br />

Den 25e maj avfyrade elever från en yrkesinriktad skola en pistol mot buss 131(Nong Chok-Min Buri), som elever från en annan skola färdades i. Ett skott träffade och dödade busschauffören.<br />

Polisen försöker att handskas med situationen genom att hålla koll på stökiga elever som oftast leder bråken, och genom att söka igenom skolorna i jakt på vapen. Man placerar även ut poliser på platser där slagsmålen ofta äger rum.<br />

<br />

Personerna på bilden har ingen koppling till artikeln.<br />

<br />

Källa: http://www.bangkokpost.com/breakingnews/295451/385-school-brawls-so-far-this-year<br />

<br />

Klicka här för att läsa artikeln tillsammans med bild

Drivern
drivern
28 maj 2012#2

Är det olika status på skolorna det handlar om eller?

Kanske står att läsa i länken men ids inte öppna.

Kjell
28 maj 2012#3

Framgår inte av artikeln vad det handlar om. Dåligt journalistiskt arbete att inte lyssna runt bland ungdomarna vad som står på.Det kan knappast vara många som är inblandade och det kan ev handla om droger.Den personen som sköt chauffören måste väl gå att få fram via skvaller..(amazing Thailand)

Baa
Nattvandrare
28 maj 2012#4

Detta är inget nytt, har pågott en längre tid men har möjligen fått mer uppmärksamhet då tredje man i form av en busschaufför drabbats.

För ett par tre år sedan for det runt ett gäng på moppar och sköt mot andra skolors elever, kommer inte ihåg om nån dog men ett jäkla hallå blev det!

Blueday
28 maj 2012#5

Det stämmer, detta är ett problem som man kan säga blivit en kultur (en vansinnig tradition) mellan de tekniska skolorna främst

.

Har pågått i över 20 år och säkert ännu längre, men i grövre och råare form idag. Många studenter som fått sätta livet till på grund av denna sjuka elevkultur som råder mellan skolorna. Dom färdas i vanliga civila bussar i Bangkok (inga skolbussar) häromdagen blev en kvinna träffad i axeln inne i bussen, skottet avlossades utanför bussen avsedd att träffa någon av de tekniska studenterna som fanns på bussen.

Chauffören lyckades hålla bussen rullande trots trafik, annars hade gänget bordat bussen och gått lös invändigt med sina vapen. Denna händelse hände strax under BTS station Bangna.

Ett tips är att inte åka buss mellan 15-18 om man bor nära tekniska skolor och inte vet vilka bussar de åker.

[size=4]När adrenalinet rusar hos dessa unga män så blir även vanliga icke studenter offer för deras våld utan hänsyn. [/size]

Ett skolgäng kan stoppa ett annat skolgäng som befinner sig i en buss mitt på ljusa dagen i trafiken fullt beväpnande med träpåkar järnrör knogjärn pepparspray knivar och skarpa vapen, en inte alls ovanlig händelse bland dessa unga manliga studenter. Det är riktigt våldsamt och rått våld, ingen empati eller tanke på Buddha där inte.

För inte lång tid sedan blev en annan inte ont anande student avrättad med ett nackskott utanför 7-Eleven i centrala Bangkok av ett annat studentgäng som hämnd. Offret hade inget att göra med tidigare mord, men han fick betala priset för han bar fel skoluniform och det räcker för att bli ett offer.

Kamera fångade allt, killen som sköt åkte dit och har också fått sitt liv förstört, helt meningslöst våld som rullar på år efter år.

Det handlar inte om droger, snarare en sjuk form av elevkultur på primitiv nivå att vår skola är bättre och starkare än Eran och det gör vi upp om med våld.

Dessa nyheter får inte mycket utrymme i press tyvärr, det är alltför många tråkiga händelser av denna karaktär varje månad.

Men som sagt, detta är ingen nyhet i det Thailändska samhället, det är vardagsvåld som pågått år efter år under terminernas gång!

Det är inte bara Buddha och smile i Thailand.

Tja det är lite av verkligheten i Thailand och då främst Bangkok i detta fall!

📦 Den här tråden är arkiverad och går inte att svara på.