Är gräsänkling några dagar medans tjejen, svågern och svärmor är uppe i norra Thailand och fixar lite med gården där
Så idag satte jag mig vid datorn och planerade en "walk-about" till en liten udda "holländsk" by uppe i bergen som kallas "Strawberry Town" eller "Brookside Valley Resort"
Planerade att ta en tur med bilen som tog mig runt berget det ligger vid på östsidan via lite mindre vägar och sedan köra huvudvägen tillbaka ner från stället till Rayong
Satte av österut från Taphong där vi bor till en korsning strax öster om Ban Phe där jag svängde in på förrekad väg
Såg då att det var grus på den och det hade jag inte räknat med men insåg att det var vägarbete som pågick så jag tog in ändå. Tänkte att det kan ju inte vara så långt dom håller på med det.
Det visade sig att det var det
Mellan 30-40 km/h gick det att köra men jag hade inte bråttom så det fick gå
Kom ikapp ett par tradare som inte höll mer än 15 km/h så det blev att köra om dom på tvättbrädan
Sedan kom jag fram till ett område där dom byggde om helt och dessutom flera stora industrier låg
Blev rena äventyrsresan med flera meter djupa sidor på en smal väg i mitten
Men sista lilla vägen upp till resorten var i alla fall inte vägarbete


.gif.c1a0cd7426b0b1069dc20fe918ae5550.gif)