Strandade på Arlanda Länk mm.

Sam sip sam
Badvakt
18 dec. 2010#2

Så k.an det gå när snålhetern bedrar visheten. :ironi:

Två tjejer som bokat med fel bolag!!

Aerosvit :kort::kort::kort:

Länk:

http://www.aftonblad...ticle8299567.ab

piggge01

Tur att man inte lider av den sjukdomen, märkliga människor flyga till ukraina när dom ska fira jul i Thailand

en geografilektion skulle nog inte skada

GammalDansken
Forumfjant
18 dec. 2010#3

Flygen står stilla i halva Europa, London stängt, sluta gnälla.

FF
Pensionär Idag
18 dec. 2010#4

Läste artikeln, vad har Aeroswit gjort fel?

Dom kom försent till flygplatsen, med SAS..

post-5021-0-80308400-1292688328_thumb.jp

FF

post-5021-0-80308400-1292688328_thumb.jp

pigge01
Resenär
18 dec. 2010#5

Flygen står stilla i halva Europa, London stängt, sluta gnälla.

Läs artitlen i AB!!

Hade dom bokat ned Thai, SAS, Lufthasa eller Finnair.

Hade dom fått hjälp!

Inte fan behövt vänta 2-3 dagar!

pigge01

korp
18 dec. 2010#6

Personligen snålar jag gärna på flygresan för den är för mig enbart en frakmetod till dit jag vill komma. Ressättet är inget jag läger en enda krona extra på alls, jag skulle sova i ett fraktplan om jag fick haha :)

Sam sip sam
Badvakt
18 dec. 2010#7

Läste artikeln, vad har Aeroswit gjort fel?

Dom kom försent till flygplatsen, med SAS..

post-5021-0-80308400-1292688328_thumb.jp

FF

Inget fel av aerosvit , men hade dom flugit vidare med thai,sas,finnair,lufthansa osv hade problemet löst sig betydligt enklare

pigge01
Resenär
18 dec. 2010#8

Läste artikeln, vad har Aeroswit gjort fel?

Dom kom försent till flygplatsen, med SAS..

FF

Hade dom kopplade biljetter?

Annars problem!

Ny inchekning på Arlanda? :kort:

Inte bra.

pigge01

elikswe
Forumfyllo
18 dec. 2010#9

Det är fördelen med att åka på sommaren, såvida inga vulkaner och annan oreda händer så funkar flyget.

Man missar sommaren i sverige men flygen går och jobbet gnäller inte över udda semestertider.

Trist för dom som drabbas nu dock självklart.

gäst
18 dec. 2010#10

Tragiskt för tjejerna att bli strandade på Arlanda.

Själv flyger jag Thai,Finn eller SAS då finns det hjälp om öde skulle bli det samma.

Billiga flygbolag som RyanAir eller öst bolag sätter jag mig aldrig på.

Hoppas det löser sig för tjejerna.

Mvh.

Plätt

:wai:

pigge01
Resenär
18 dec. 2010#11

Dom har köpt Umeå- Arlanda av SAS och

Arlanda - Bangkok av resebyrån!!

Hur dum får man vara?!

Att tjäna en 500-1000skr / biljett!

Små snålt!

Alltid kopplade biljetter!

Som man bäddar. får man ligga!

Ingen hjälp fören resebyrån öppnar på måndag fm.

pigge01

Marlon
18 dec. 2010#12

Tyvärr är det så att delar av flygtrafiken i norra europa är inställd. Jag skulle åkt från Landvetter med Brussels Airlines (Star Alliance) i Fredags. Flyget blev inställt och det fanns inga lediga platser hela vägen till Bkk med något bolag idag Lördag. Är inbokad med KLM imorgon Söndag men är osäker på om det kommer att gå med tanke på hur det ser ut på Schiphol (=kaos). Så jag är också 48 timmar försenad (så här långt) trots att jag har en kopplad biljett. Går inte flyget imorgon så blir det nog ingen jul i Thailand :(

Och när man ska begära ersättning enligt EC 261/2004 så kommer flygbolaget helt säkert att hävda force majeure. Tänk att ett par cm snö i December i norra Europa är att likställe med en naturkatastrof :suicide: . Och samma sak kommer nog att hävdas för att reseförsäkringen inte ska gälla. Suger fett just nu!

/Marlon

Marlon
18 dec. 2010#13

Och nu fick jag precis reda på att även KLM imorgon är inställd. Det är roligt nu...

/Marlon

honken
Lekfarbror
18 dec. 2010#14

De borde ha tagit buss från Umeå till Arlanda tycker jag.

Varje år tycks snön orsaka problem, så varför chansa?

Och alla känner annars alltid nån i Stockholm, så en soffa eller nått borde inte varit nått problem kan man tycka om de skulle kommit in nån dag tidigare.

Tallviking
Veteran
18 dec. 2010#15

Svenskar fast på Heathrow

Världen 18 dec 17:54

Storflygplatsen Heathrow i London tvingades stänga start- och landningsbanor på lördagseftermiddagen på grund av det häftiga snöovädret.

Ett antal svenskar har drabbats och sitter nu fast i England, i väntan på att flygplatsen ska öppna igen.

"Vi arbetar hårt med flygbolagen för att kunna öppna banorna och hålla i gång passagerartrafiken, men det är viktigt att man kontrollerar med sitt flygbolag vad som gäller innan man åker till flygplatsen", står det på Heathrows hemsida.

Det förekom kraftiga störningar i flygtrafiken även på flera andra stora flygplatser i Europa på lördagen. Många avgångar har ställts in.

Logga in för att svara.