Thailands Utbildningsdepartement söker sätt att lösa problemet med den massiva övertillgången på nyutexaminerade lärare som väntas stiga upp till 61,000 under det akademiska året 2015.
Utbildningsminister Chaturon Chaisaeng sade under torsdagen att situationen med det stora antal personer som vill bli lärare - speciellt i statliga skolor - måste lösas snabbt eftersom tillgången på lärare inte matchar efterfrågan. "Varje år så närmar sig runt 20,000 lärare i statliga skolor pensionering, men fler än 50,000 examinerade har lämnat universiteten med utbildningsexamen under de senaste fem åren," sade han, och tillade att folk bara vet att 20,000 lärare ska pensioneras varje år, vilket får dem att flockas till universiteten. Det får i sin tur universiteten att starta lärarprogram för att tillfredsställa efterfrågan, vilket resulterar i fler examinerade lärare än det finns jobb för.
En kommitté ska nu sättas ihop som ska hjälpa till att balansera tillgång och efterfrågan på lärare i landet, och som ett första steg ska man tala med universiteten för att få dem att samarbete. Visar de ovilja att samarbeta så utesluter Chaturon inte att man använder universitetens statliga stöd för att sätta press på dem.
Källa: http://www.bangkokpost.com/news/local/407738/oversupply-of-teachers-set-to-skyrocket
