Stor drogliga sprängd i Mekongregionen

Arkiverad
MPR Nyheter
Nyheter från Thailand
3 aug. 2016#1

En av fem huvudsakliga drogsmugglingsligor som är verksamma i Mekongregionen har krossats tillsammans med sina 26 nätverk av samarbetet Safe Mekong, detta meddelade Thailands justitieminister Paiboon Koomchaya under onsdagen.
Paiboon höll i en presskonferens om den tredje fasen av projektet Safe Mekong, som startades i januari och som Thailand, Kambodja, Vietnam, Myanmar, Kina och Laos deltar i. Han sade att projektet under de två senaste åren sett till att en huvudsaklig drogsmugglingsgrupp sprängts, vilket betyder att det nu finns fyra grupper med 34 nätverk kvar. En av de kvarvarande grupperna finns i Thailand medan de resterande tre styrs från grannländer av minoritetsgrupper.
Länderna som deltar i Safe Mekong fortsätter att utbyta information om grupperna för att använda i operationer mot droger, och man diskuterar även ett förslag från Kina, Myanmar och Laos om att ta fram en långsiktig strategi för att försegla den så kallade Gyllene Triangeln, där den huvudsakliga drogproduktionen sker. Man kommer dessutom söka finansiellt stöd för drogbekämpande operationer från huvudsakligen Sydkorea, Japan, Australien, Tyskland och USA.

 

c1_1051921_160803161720_620x413.jpg
Källa

burrabus
4 aug. 2016#2

Bra gjort polisen bort med drogerna 

audirs2
Styrelse medlem.
4 aug. 2016#3
9 timmar sedan, skrev burrabus:

Bra gjort polisen bort med drogerna 

Men så länge det finns stora pengar att tjäna på detta så, no way att det tar slut på droger!:blink:

Peolito
4 aug. 2016#4
Men så länge det finns stora pengar att tjäna på detta så, no way att det tar slut på droger!:blink:

Gyllene triangeln ligger bara ca 30 minuter med bil från frugans by. Smugglas mycket från Burma och det finns en militär elitstyrka nära byn som brukar skjuta ihjäl smugglare med jämna och ojämna mellanrum.

Skickat från min iPhone med Tapatalk

Nemo
Kontroversiell
5 aug. 2016#5
8 timmar sedan, skrev audirs2:

Men så länge det finns stora pengar att tjäna på detta så, no way att det tar slut på droger!:blink:

 

Eller att det finns folk som vill ha dem......

📦 Den här tråden är arkiverad och går inte att svara på.