Starkt motstånd mot ny konstitution.

Arkiverad
Juha
ɹǝu ɥɔo dd∩
22 juli 2012#1

Bangkok: - Så många som 63,5 procent av alla motsatte sig idén att skriva en ny konstitution, enligt resultat av en opinionsundersökning utförd av Bangkok University som släpptes igår.

Totalt 19,5 procent av de tillfrågade sade att de stödde tanken på att utarbeta en helt ny stadga, medan resterande 17 procent valt att inte besvara frågan. Undersökningen genomfördes på 1,265 röstberättigade från 22 provinser i alla regioner i landet.

Mer än 45 procent av de tillfrågade ville att ändringen skulle fokusera på vissa problematiska punkter, medan drygt 25 procent sade att de såg något behov att ändra stadgan alls, eftersom det inte fanns några problem med den. Endast 9,3 procent sade konstitutionen måste vara helt skrivas om, eftersom det hade många problem, enligt undersökningen.

nationlogo.jpg

-- The Nation 2012-07-22

MaiChai
22 juli 2012#2

Tur att folket inte får rösta om den nya konstitutionen, de begriper uppenbarligen inte sitt eget bästa...

📦 Den här tråden är arkiverad och går inte att svara på.