Hej! Är ny här på forumet och tittat igenom lite av trådarna men har inte hittat svaret på det jag söker.
Min fråga är.
Jag kommer att åka till Thailand (Samui) i juni och planerar att vara kvar i ett år. Åker tillsammans med min man och våra 2 barn. Problemet jag har är: hur fungerar det egentligen med visum för oss?
Vi kan ju inte söka Non Immigrant visa eftersom vi varken är gifta med en thai, tänker arbeta, plugga eller är pensionärer. Vi vill helt enkelt bara njuta av solen och ha tid tillsammans med barnen.
Finns det något sätt som löser det så att vi ka stanna i ett år?
T ex. om man skulle söka ett double entry visa hemmifrån. Efter första 60 dagar så förlänger man med 30 dagar på immigration office och när dom är slut åker man över gränsen för att aktivera sina andra 60 dagar, som sedan kan förlängas med 30 dagar. På detta sätt har man lyckats skrapa ihop 180 dagar. Vad gör vi sen???
Kan vi sedan åka över gränsen igen och ansöka i något annat land om ett nytt double entry och göra om samma procedur som innan för att få det sista halvåret? Eller kan man endast söka ett nytt single entry och upprepa det 2 ggr? (om det nu går att söka i ett annat närliggande land övh)
Är helt lost just nu, så vore tacksam om någon ville hälpa till lite ![]()
Mvh/Belle