Sova!

Arkiverad
gäst
16 okt. 2008#1

Ska försöka få mig 5 timmar i sträck för första gången denna vecka.

Säger till mig själv: Lycka till!

Må gott och kn-lla era flickvänner och fruar ordentligt!

/jfk

måne
måne
16 okt. 2008#2

Du har det inte lätt i din värld.Mvh Måne  :frown:

gäst
17 okt. 2008#3

Måne,

lite jobbigt kan det vara ibland. Nu har jag jobbat i 14,5 timmar igen.

Ska lägga mig... klockan är 08.36... hoppas kunna somna kring 10 och vakna 14.

Måste vara på thaiambassaden och hämta ut visumet mellan 14 och 16 - som är deras nya öppettider för just det.

Sedan jobb 18 i kväll till 08 i morgon bitti igen.

Ja, ja.. blir i alla fall kring fyra timmars sömn i dag.

Trösten - och det är en stor tröst - är att avresan till Thailand sker om 18 dagar.  :glasses:

/jfk

Kim
17 okt. 2008#4

Quote

Ska försöka få mig 5 timmar i sträck för första gången denna vecka.

Säger till mig själv: Lycka till!

Må gott och kn-lla era flickvänner och fruar ordentligt!

/jfk

5 timmar i sträck, vilken lyx. Kommer själv inte ens ihåg när det inträffade sist. Ni journalister har det alldeles på tok för lätt. ;)

I övrigt så följer jag din uppmaning, lycka till själv med egna frun.

gäst
17 okt. 2008#5

Quote

5 timmar i sträck, vilken lyx. Kommer själv inte ens ihåg när det inträffade sist. Ni journalister har det alldeles på tok för lätt. ;)

I övrigt så följer jag din uppmaning, lycka till själv med egna frun.

Det blev knappt fem i går.

Och absolut inte i närheten av sex eftersom frugan inte är här i Stockholm utan hemma i Gästrikland...  :gasp:

/jfk

Surin P3
admin
17 okt. 2008#6

Sova? Jag bor i en skokartong på motorvägen och går upp innan jag gått och lagt mig.

;)

Herr Chang
17 okt. 2008#7

En skokartong?

Vilken lyx! Själv får jag nöja mig med ett hål i asfalten.

Gå och lägga sig? Själv är jag tvungen att sitta dygnet runt och moderera ett visst forum!

Herr Chang har talat.

måne
måne
17 okt. 2008#8

Herr Chang.Det var väl det jag anade,du är ju aktiv dygnet runt här på forumet  :great:   ;) Mvh Måne  :lol:

Nerike
17 okt. 2008#9

Hmmm

Ni snackar skokartong samt hål i vägen då skulle jag vara lycklig, själv får jag gå och sova.

Jfk

Jag är dig avund, du som åker ner snart.

Jag jobbar som en tok för att kunna åka ner igen till mitt kära Korat (okey då min tjej med), hoppas att måne följer med nästa resa då jag skall visa honom kulturinslag i  Korat.

Mvh

Nerike

måne
måne
17 okt. 2008#10

Nerike,sluta skriva här,sätt i gång och jobba.Mvh Måne  :lol:

Kim
17 okt. 2008#11

Quote

Nerike,sluta skriva här,sätt i gång och jobba.Mvh Måne  :lol:

Jag tycker måne ska ta Mats och Kent i handen och komma ner till Ban Dan nästa månad. Vad är det för fasoner att allihopa börjar stanna i Sverige på vintrarna, vem ska jag då dela en byaChang med?

Fast senaste skvallret från byn är dock att det synts till en ny farang där, tillsammans med en jämnårig tjej till frugan och Jeab. Han var nog svensk, trodde svärmor (vilket dock ingalunda betyder att det verkligen är så). Så jag får väl hoppas att den människan syns till även nästa månad, när ingen ur det gamla gänget är på plats.

Sedan har det tydligen installerats en ATM i byn så när ni dyker upp nästa gång kan ni plocka av er dom där gamla kepsarna med atm-tryck. ;)

Finnair har gott om 3 månaders biljetter för mellan 9 och 10 tusingar, bara att klicka sig in www.finnair.se och boka. Korat ligger ju bara ett stenkast bort så dit åker vi snabbt i våran ferrari.

måne
måne
17 okt. 2008#12

Hej Kim.Den nya falangen är väl inte norsk?Tänker på Oa:s kompis,annars har ju gurkan en släkting i byn(ett finskt namn)men honom har iaf inte jag stött på vad jag minns  :party: vad det gäller byn över vintern är det nog kört för min del men i januari kan det hända att det blir Thailand en kort period dock troligen inte byn,vet inte hur det blir för dom andra men någon resa blir det säkert.Ha det bra och hälsa alla Mvh Måne PS tänk på mig när du "changar" DS

📦 Den här tråden är arkiverad och går inte att svara på.