Satt och slösurfade på Facebook i går och såg en Thaidam skriva ett inlägg till en väninna:
- Vi syns på Baan Thai ikväll. och sedan några svar på Thailändska.
Jaha tänkte man är det sådant man skriver om i sina offentliga uppdateringar att man på tu man hand skall träffas.
När man sedan kom hem så meddelade frugan att även hon skulle på Baan Thai denna kväll, varav detta undrade jag och fick till svar att det kommer artister från Thailand för att uppträda där.
Hmm, använda sig av allmänna komunikationskanaler och sociala medier verkar inte vara Thailändare av den äldre generationens verktyg för att komunicera ut något sådant hära förmodligen mycket kul event utan man litar fortfarande på den gamla hderliga djungeltelegrafen.
Frugan forsatte. Det kommer bara att vara tjejer där så du behöver inte följa med.
Jag satte genast ner foten och sade jag följer naturligvis med!
... för att få mig en bit mat. sedan kan jag åka hem älskling.
Tänkte att jag får inte glömma mina forumkollegor, laddade kameran för att förhoppningsvis hinna skjuta iväg några bilder medans denn lilla stund jag var kvar och åt.
Blev kvar hela kvällen och här kommer några bilder från tillställningen.
/Enis


.gif.c1a0cd7426b0b1069dc20fe918ae5550.gif)