Snabb fråga!

Arkiverad
swedenfarang
28 aug. 2008#1

Hej!

Sitter illa till på jobbet och kan inte surfa runt på Migs. hemsida idag. Men det är bråttom att få tag på blanketten för att söka PUT åt min fru som har varit här i snart 2 år nu. Någon som vet vad blanketten heter? Tack på förhand.

Marcus

Herr Chang
28 aug. 2008#3

Hej Marcus,

Man ansöker egentligen inte om PUT, man ansöker om förlängning av UT. Dock brukar Migrationsverket utfärda PUT när dom ser att sökanden varit i Sverige minst två år och det förhållande som var anledning till första UT fortfarande är vid liv.

Blanketten är samma som vid första ansökan om UT:

http://www.migration...t_114021_sv.pdf

Denna blankett hittas alltså på www.migrationsverket.se när man klickar på rubriken "Blanketter" i vänsterkanten på sidan. Blanketten heter "Uppehållstillstånd, främlingspass och uppehållstillstånd för besök ("Ansökan om UT, FP, RD och FF") 114021".

Kryssa i "Uppehållstillstånd" och "Förlängning" osv.

Herr Chang har talat.

swedenfarang
28 aug. 2008#4

Stort tack!

📦 Den här tråden är arkiverad och går inte att svara på.