Har Du gjort bort Dig?
Hamnat i en pinnsamt situation?
Eller annat roligt som Du själv orsakat.
Det är friande att kunna skratta åt sina misstag och kunna erkänna att man felar.
Jag börjar själv: Som jag skrev tidigare, köpte jag en ny laptop, och uppstart och överföring från gamla laptop gick ganska smidigt, två tre timmar totalt, dock saknas vissa appar o program men får ta dem när de blir aktuellt att använda dem. Så på torsdag kväll skulle jag ha första Zoom möte med en tiotal deltagare. Men jag fick inte cameran igång, nej hur jag än försökte och kollade om den var täckt med klistermärke eller skydd. Nej den visar bara enl fotot. Tänkte att som vanligt min tur är, har de monterat kameran snett i fabriken.
Blev jävlig sur och t.o.m förbannad för var säker att måste lämna in den för service och jag hade ju jobbat hård för att få igång maskinen. De ska få veta hut på El-Giganten imorgon. Man har ju lagt till alla konton och lösenord redan så man vill inte bara lämna in den för service utan att först rensa lite sånt, typ syncronisering med molntjänst mm.
Senare på kvällen tänkte jag kolla lite hur snett kameran ligger och bestämde ta en bild på linsen med mobilkamera. Det var tur för jag hade gjort mig ordentligt bort om jag gått till butiken o skällt på dem bara för att service killen skulle skjuta luckan till vänster för att kameran kan filma, 😳 Dels skäms man och dels skrattar man hur dum man kan vara!
Det ser inte jag iallafall på distans kombinerat med svagt ljus.