Har man tagit bort kravet på att den ansökande ska visa upp kopia på flygbiljett/bokningsbekräftelse vid inlämning av ansökan om Schengenvisum för besök av vänner?
Står inget om detta krav på ambassadens hemsida.
Har man tagit bort kravet på att den ansökande ska visa upp kopia på flygbiljett/bokningsbekräftelse vid inlämning av ansökan om Schengenvisum för besök av vänner?
Står inget om detta krav på ambassadens hemsida.
Ja, kravet på bokad flygbiljett är borttaget när det gäller visum för besök av pojk eller flickvän samt övriga vänner.
Mvh Thaikonsult
Jag är i tagen på att ordna alla papper för besöksvisum just nu. Tycker det är lite oklart med bland annat hur skaffa reseförsäkringen (som måste finnas med i ansökan) när man inte har bokat flygresan, med tanken på datumen som försäkringen skall gälla. Måste jag kanske prel.boka ett flyg alt bestämma datum för när besöket skall vara här innan vi lämnar in till ambassaden?
Tips och råd till en newbie skulle uppskattas väldigt mkt!
Jag skickade ner papper för tre månader sedan, damen lämnade in i fredags med datum som såg bra ut då. Jag antar jag glömde påminna om nya datum pga högt biljett tryck i början på april. Mycket papper höger och vänster. Ambassaden skickade mail idag och ville att vi faxar in en försäkring med rätt datum och färskare bankpapper. Inga problem som utrycktes till mig över email iaf förutom kompletteringen.
Skrev helt enkelt i ansökan att jag kommer köpa t&r biljett till damen så fort vi får visum. I värsta fall får man väl helt enkelt köpa en ny med rätt datum. 3000 bath vs inställd resa, svårt val.
Saxxat från migrationsverkets hemsida ang visum för besök av vänner:
"Det står på tillståndsmärket som klistras in i ditt pass hur många dagar du kan utnyttja ditt visum under den tid ditt tillstånd gäller. Tillståndstiden sträcker sig ofta en något längre tid än ditt tillstånd gäller. Det beror på att myndigheterna räknar med att du kan behöva lite tid för att ordna med resan, till exempel boka biljetter och skaffa en medicinsk försäkring."
Det står också att man skall bifoga kopia på betald reseförsäkring vid ansökan. Vad göra? Betala en försäkring och sen ändra datumen när man köpt flygbiljetten
Är det möjligt?
Antar att jag får ta och ringa runt lite imorrn men det vore intressant att veta hur andra gjort runt besöksvisum
Två gånger har min flickvän besökt mig i Sverige. I båda fallen köpte vi vi biljetter och försäkring innan besöket på ambassaden i Bkk. För vår del har det funkat bra.
Mvh Bobo
Pratade med ett försäkringsbolag idag och det går att sätta ett prel.datum och sen ändra när väl flygbiljetten är bokad och köpt
Schengenvisum
Kostar det eller kostar det inte? I texten på swedenabroad står det att det kostar ca 2900 bath. Men i filen står det att det är gratis. Vad gäller?
Vill ha klart allt imorrn så jag kan skicka det till Bangkok
Schengenvisum
Kostar det eller kostar det inte? I texten på swedenabroad står det att det kostar ca 2900 bath. Men i filen står det att det är gratis. Vad gäller?
Vill ha klart allt imorrn så jag kan skicka det till Bangkok
Visst kostar ansökan pengar, för närvarande 2900 baht, precis som du säger.
Var påstås att det skulle vara gratis?
/biker
Står i formuläret.
http://www.migrationsverket.se/download/18.56e4f4801246221d25680001155/blvisa_119031_sv.pdf
Men jag tror som du säger att det kostar.
Står i formuläret.
http://www.migrationsverket.se/download/18.56e4f4801246221d25680001155/blvisa_119031_sv.pdf
Men jag tror som du säger att det kostar.
Ok, formuläret är gratis. Ja, det var ju inte dåligt.
Men ansökan på ambassaden kostar som sagt.
/biker
Vad exakt är det som kostar och hur mkt?
Allt är ju inte direkt klockrent runt omkring en visa-ansökan.
Vad exakt är det som kostar och hur mkt?
Allt är ju inte direkt klockrent runt omkring en visa-ansökan.
Ja, vad exakt det är som kostar är väl svårt att säga.
Men det kostar 2900 baht att ansöka om besöks-(schengen) visum.
Och detta oavsett om visumet beviljas, eller avslås.
De 2900 baht'en får väl ses som en administrationskostnad
för att ambassadpersonalen handlägger ansökan.
/biker
Vad är det som är oklart med att det är en avgift för att ansöka om besöksvisum?
"Aktuell avgift för ansökan om Schengenvisum: 2 900 baht"
Thailändaren behöver en försäkring och betala avgiften. Övriga kostnader är "fixare" som vill att ni skall använda deras tjänster för att fixa "visa for sure" som de saluför det hela. Något som de inte kan garantera men ändå saluför som "for sure" för 5000 bath..
När vi sökte ut för familjen kostade det med allt runt 20000bath för alla papper hos ambassaden. Då räknar jag inte in alla kostnader vi fick betala för att åka till Udon fixa nya pass och bo på hotell under 7 dagar.Och reser fram och tillbaka till Bangkok tre ggr. Allt för att det skulle bli mindre strul. Men det blev det ändå. Men nu efteråt är det skitpengar för allt är klart för familjen att komma till mig
Logga in för att svara.