Sas vs Thai premium economy

otto
6 dec. 2011#1

Här finns det ju många med stor flygerfarenhet,så jag undrar vilket av bolagen som är att föredra.

Jag prioriterar bekväma stolar, god och mycket mat framför egen filmskärm.

Då jag flyger ifrån Göteborg så går fördelen med Thais direktflyg bort.

Jag har flugit med thais PE-class och det var mer än godkänt och Sas får vara väldigt bra om dom ska matcha dom

Otto

aasoiskawbeach
6 dec. 2011#2

skulle ta sas om jag vore du..hellre gamla mamma modeller som tar hand om dig än rikemansbrudar som har noll koll på service, hej på dig

Putte069
6 dec. 2011#3

Flyger med Air China denna gång då jag sparar Ca 15 lax jämfört med thai som jag brukar resa med... Då räknat med hela min fam.

otto
6 dec. 2011#4

skulle ta sas om jag vore du..hellre gamla mamma modeller som tar hand om dig än rikemansbrudar som har noll koll på service, hej på dig

Jag kan hålla med dig, jag råkade ut för en grinig purser (heter det så?) på min första Thaiflight, vin till maten +3 öl sedan var det tvärstopp och det blir jag inte ens salongsberusad på.

Jag gjorde misstaget att skälla ut honom när vi gick av planet och jag har träffat på honom 3 gånger sedan dess men då har han inte haft hand om den avdelningen jag jag satt på.

Att han kände igen mig råder det ingen tvekan om.

Otto

Bibben
Lyxsvin
6 dec. 2011#5

Ar verkligen 12 timmar sa viktiga nar ni ska vara borta 2-44 veckor??

BBJ
6 dec. 2011#6

När det gäller TS fråga så föredrar jag Thai när det gäller PE (som heter Economy Extra hos SAS om jag inte missminner mig).

Men när priserna kommer med i bedömningen så kan man ju ta sig en extra funderare.

Mvh

BBJ

:wai:

Bibben
Lyxsvin
6 dec. 2011#7

Fick aka nat som de kallar extra comfort pa KLM sist, var ganska OK men inte vart priset tycker jag.

pigge01
Resenär
6 dec. 2011#8

Här finns det ju många med stor flygerfarenhet,så jag undrar vilket av bolagen som är att föredra.

Jag prioriterar bekväma stolar, god och mycket mat framför egen filmskärm.

Då jag flyger ifrån Göteborg så går fördelen med Thais direktflyg bort.

Jag har flugit med thais PE-class och det var mer än godkänt och Sas får vara väldigt bra om dom ska matcha dom

Otto

Kan svara enkelt inte samma stol. :nyam:

SAS avstånd mellan stolarna och stols brädd. Economy Extra Class: 38.0" 18.3" Business Class: 79.0" 20.0"

Thai PE = Business Class: 55.0" 20.0"

Business Class = First Class: 70.0" 21.5"

http://www.seatguru.com/

På de sex nyaste thai planen som går till oss.

Hälsar pigge01

andrejsdenruskige

6 dec. 2011#9

Har flugit med SAS och ekonomi extra. Ett litet fotstöd extra och inget speciellt.

Så på den punkten kan man nog säga att Thai's PE ligger mellan SAS Ekonomi Extra och SAS Business.

Fast då har jag aldrig flugit med Thai PE

John Khonken
6 dec. 2011#10

Jag har flugit thai extra. Bra men absolut inte värt priset. Kan vara helt Ok om man har flygpoäng över. När det gäller alkoholen så var det snarare alldeles för mycket. Fanns obegränsat.

gäst
6 dec. 2011#11

Har flygit med både Thai och SAS, min åsikt så kvittar det priset får bestämma :thumbsup:

måne
måne
6 dec. 2011#12

Har även jag flugit med båda två i bisseklassen,Och nog tycker jag att thais var bättre.Flög med SAS till USA och nog var det "gamla tanter" som skötte servicen.Något yngre personal på thaikärran och betydligt sötare :crazy: Maten var dock bättre på SAS.Mvh Måne

Tallviking
Veteran
6 dec. 2011#13

Ni vet väl vad flygvärdinnorna på SAS kallas ?

Isbjörnar !!

varför:

Vitt hår och stora arslen..

måne
måne
6 dec. 2011#14

Och ungefär samma vikt :ahh:

Sangwal
Sär skrivare
6 dec. 2011#15

Tråkigt för er att kvinnorna är gamla och tjocka på SAS..

Ni är ju själva slimmade tonåringar, som vill ragga på personalen:)

Rock on!

Logga in för att svara.