Extrasonen har en A8, inköpt för ett halvår sen eller drygt det. Den har varit inne på reparation en gång eftersom den en dag helt plötsligt inte gick att ladda längre. Gick på garantin men tog nästan tre veckor. Frågade honom nu om han är nöjd i övrigt, men icke. Den har blivit långsam och laddningen är fortfarande inte helt ok.
Tjejen har en äldre modell, glömt modellnumret, men relativt lik. Samma där, i förra veckan slutade den ladda. Först sa Samsung att det skulle gå på garantin, sen ångrade de sig och skulle ha 5000 THB. Up yours, eller nåt åt det hållet blev svaret från sur flickvän.
Min egen S6 funkar ok, men överlag känner jag mig tveksam till kvalitén på Samsungs lurar numera. För egen del blir det nog en Huawei eller Mi -telefon nästa gång. Men, märket är ju viktigt för många, särskilt för många thai så de kinesiska märkena är svåra att sälja in på resten av min familj har jag märkt.
.