Tja.
Bad resebyrån om ett prisförslag till 4 biljetter, ARN-BKK-SYD-BKK-ARN, 2 vuxna, 1 barn och ett spädbarn.
Uppdrag till resebyrån, ungefärliga resedatum med tillägget +- 3 Bdagar om det ger bättre pris.
ARN - BKK 30 oct 2012
BKK - SYD 02 mar 2013
SYD - BKK 09 apr 2013
BKK - ARN 27 APR 2013
Prisförlaget som kom tillbaks var på 40.000 med Thai varav vuxenbiljetterna var på 13.000. Vid en första anblick var priserna helt OK med tanke på att vi betalt 16.000 för vuxenbiljetterna för liknande biljetter 2009. Vad som fick oss att söka själv var att vi uppmärksammade att biljetterna var totalt icke ombokningsbara genom hela resan, samt i bokningslass w vilket inte ger några poäng.
Så ut och söka själv på nätet!
Resultat: Biljetter för 30.000 SEK ARN-BKK-SYD-BKK-ARN. 10.000 beskattade kronor billigare vilket för mig är 20.000 obeskattade SEK, eller i tid nästan 2 veckors arbete. Skiter i stålarna men tack för 2 veckor!!
Vad fick vi då för 30.000?? ARN-BKK-BKK med turkish... Ombokningsbar för 50€ .. BKK-SYD-BKK bokad med Quantas, direktflyg... Fullt ombokningsbar ... Full Econmy fare, betalas senast dagen för resa. Avbokningsbar fram till dagen före avresa.
NACKDELAR?? 5 timmar extra i Istanbul med betalning = 4000 kronor obeskattade kronor per timme... tack har aldrig varit så högt betald.. ![]()
Varför finns resebyrån kvar??
För den rike som inte bryr sig om pengar?
För den korkade som inte orkar kolla själv??
eller??? ![]()
FUCK RESEBYRÅN? ELLER?
mvh