Hej,
Har chattat och pratat i telefon med en trevlig thailänsk tjej ett tag nu. Känns väldigt bra, speciellt efter att vi har rett ut en del saker. Så nu har jag tagit mod till mig och föreslagit att jag ska komma och hälsa på henne i höst vilket hon gärna vill. Förutom en del språkliga missförstånd så har jag reflekterat över att det är väldigt svårt att få henne att ta beslut.
Ett exempel:
Tänkte att när man åker till Thailand så måste man ju passa på att resa runt lite, speciellt när man har en guide som kan språket. Så vi hade en lång diskussion om vart vi skulle åka och vart vi skulle bo. Jag frågade henne om hennes åsikt men den var helt oviktig, bara jag var nöjd så var hon också nöjd. Som jämnställd (nåja) svensk man så har jag lite svårt att förstå. Men ok, vi diskuterade säkert 2 timmar om mina "krav" på i första hand boende (hon ville veta allt t.ex. resort, hotell, bungalow, home-stay, spa, massage, etc. etc.) och lyckades övertala henne om att hon skulle kolla efter boende som uppfyller mina "högt ställd krav" (f-n man har ju sovit under en gran mitt i vintern, skitit i ett hål, ätit lav från träden som man sköljt ner med underbart tallbarrste och inte duschat på en vecka i det militära så mina krav är verkligen höga, ironi). Bra tänkte jag, då kollar hon några schyssta ställen och så diskuterar vi och bestämmer tillsammans. Men precis innan vi är färdiga så säger hon något i still med "ok, u look and decide". Tillbaka på ruta ett igen alltså... Är helt säker på att det inte var ett språkligt missförstånd denna gången utan att hon inte vill (eller snarare vågar) föreslå alternativ.
Då detta har skett i samband med andra diskussioner så har jag förstått att hon inte vill eller i alla fall ogärna tar några beslut då hon är rädd för att jag inte ska bli nöjd. Har talat om flera gånger att jag är glad över att bara få träffa henne. Jag är fullt medveten om att hon har en helt annan syn på detta, har en annan uppfostran, en annan kultur, andra seder & bruk, mm mm. Jag accepterar det fullt ut men jag skulle väldigt gärna vilja få henne att i alla fall vara med och ta beslut. Ni som har thailänska flickvänner / fruar antar jag känner igen detta. Har ni några bra tips och råd hur man kan få henne att förstå att jag gärna vill att hon är med och bestämmer? Eller är det bara att släppa och fortsätta bestämma?
En annan sak jag reflekterat över är att hon inte kan förstår hur jag kan bo ensam. "Vem lagar mat, tvättar och städar åt mig?" & "Varför bor du inte med dina föräldrar/släktingar/vänner?" Detta verkar vad jag förstår dock vara vanligt efter att precis ha läst en tidigare tråd.
Ha det gött!
Marlon
