Har haft problem med thaibankkortet i vinter. Det är ett kort från Bangkok bank. Det går inte att använda på deras ATM. Detta är andra kortet med samma fel. Första kortet strejkade efter en månad. Jag provade i en del av bankens ATM ingen fick jag kortet att fungera på. Fel vid läsning av kortet var felmeddelandet. Provade då på en ATM från en annan bank. Det fungerade bara bra. Så jag kunde ta ut på andra bankers ATM men inte på någon av Bangkok banks ATM.
Var så en dag på Central och shopade, tänkte att jag ska passa på att prova i deras ATM. Provade båda två som stod utanför kontoret. Ingen fungerade. Gick in de provade rengöra guldfingrarna och ut till ATM. Ingen lycka de heller. De kunde inte göra mera utan jag var tvungen att gå till hemmakontoret. Där rengjorde de och provade men lyckades inte heller. Så jag fick betala för att få ett nytt.
Tre veckor max fungerade det nya. Numera tar jag ut på andras ATM igen. Det fungerar på de som det står att de tar andra bankers ATM.
Är det någon som har haft samma problem? Eller hört någon annan som haft.
