Museum står vanligtvis inte högt på listan över ställen som thailändare vill besöka under en ledig dag, men polisen hoppas att just deras museum ska bli ett undantag.
"Jag skulle vilja att detta museum håller i 100 år, för våra barn i framtiden," sade polisöverste Jiradul Sothibandhu. Museet ligger i den 107 år gamla byggnaden Chitrada Villa, som ligger vid Parusakawanpalatset i Bangkok. Prinsessan Chakri Sirindhorn kommer att vaka över öppningsceremonin den 28 mars.
Jiradul medger att thailändare vanligtvis inte är typen som har museer på sina reseplaner, men han hoppas att den eleganta villans skönhet, noga utvalda föremål samt hans noggrant förberedda driftplaner kommer att vara tillräckligt för att göra museet till en populär inrättning.
Källa: http://www.bangkokpost.com/news/local/337312/police-launch-an-arresting-museum

Läs artikeln på huvudsidan