Polisen presenterar nya åtgärder för att lösa trafikproblemen i Bangkok.

Arkiverad
Khun Ken
6 juni 2014#1

Bangkok den 6 juni 2014 (NNT) - Den thailändska polisen har presenterat nya åtgärder för att hantera dom åtta vanligaste trafikproblemen i Bangkok och dess förorter.

 

Royal Thai Polisens rådgivare Wuthi Liptapallop sade man kommer att fokusera på hårdare tillämpning av trafiklagstiftningen så som nedslag på fortkörning, rattfylleri, omkörning andra fordon på olämpliga ställen, och körning mot färdriktningen och andra brott som orsakar olyckor.

 

Polisen kommer också att intensifiera sina ansträngningar för att minska trängseln på många områden såsom Rama II Road, Borom Ratcha Chonnanee Road, och Bang Na Trat Road. Trafikstockningar i stora turistmål samt på andra håll i Thailand.

 

Ett annat fokus i planen är att minska antalet dödsfall och olyckor under semesterperioder såsom Songkran och nyår.

 

Åtgärderna introduceras före bildandet av ASEAN´s ekonomiska gemenskap (AEC) nästa år.

 

http://thainews.prd.go.th/centerweb/newsen/NewsDetail?NT01_NewsID=WNSOC5706060010008

 

 

kitungmakmak
รู้สึกดี
6 juni 2014#2

Där har dom nåt att bita i, klart bra att dom börjar i alla fall.

Wangthong
6 juni 2014#3

Är inte det där ett återkommande mantra som man hör årligen?

Seaserpent
10 juni 2014#4

Nått man vill se i Pattaya.

Baa
Nattvandrare
11 juni 2014#5

Vore en gudagava om dom borjade med att ge fan i hjalmboterna ett tag och koncentrerade sig pa rodljuskorning samt att ge riktiga boter, inga sketna 200 i fickan!

janne_h
11 juni 2014#6

Vore en gudagava om dom borjade med att ge fan i hjalmboterna ett tag och koncentrerade sig pa rodljuskorning samt att ge riktiga boter, inga sketna 200 i fickan!

Det värsta av allt är att dom riktiga böterna är ofta billigare än vad dom vill ha i muta.

Nemo
Kontroversiell
12 juni 2014#7

Är inte det där ett återkommande mantra som man hör årligen?

 

Jovisst, men nu är det "juntan" som styr polisen och då händer det saker för en gångs skull.     :)

Oscar
13 juni 2014#8

Ja jävlar, var till immigrationen i Mapthaput (Rayong) idag och alla bilar och minibussar var parkerade på rätt sida. Datumparkering, men normalt så har de flesta, oavsett dag,

parkerat på 'jämndatumsidan'. Någon måste ha skrämt dem.

 

 

 

Oscar.

📦 Den här tråden är arkiverad och går inte att svara på.