Såg RUBRIKEN där en PM inte behöver vara vald.
Därför tänker jag på vad man skulle kunna uträtta på en dag som PM
När det dessutom råkar vara så att jag och Prayan (som vi polare säger) tar oss en liten krök då och då, så gav han faktiskt fria händer för en dag.
Vaknar 0600 eftersom det är mycket som ska hinnas med på en dag.
Efter frukosten ringer jag till helikoptern som ska hämta mig, har förbjudit alla korteger som tar alldeles för mycket tid från vanligt folk och polisen.
På kontoret, där vi självklart räknar på hur många mantimmar polisen kan ägna åt annat och kommer fram till att volontärpoliser ska avskaffas, detta främjar bara korruptionen då dom måste ha in pengar till mat.
När jag ändå är i farten så förbjuder jag trehjuliga motorfordon på riksvägar, när trehjulingar påträffas på riksvägar tas sidovagnen i beslag.
Flygande avgaskontroller införs i stor skala, där diesel motorerna är slut får fordonet körförbud och lämnas på platsen, dom som ställt om sina motorer för högre effekt får kraftiga böter(vanligtvis pickuper med feta svålar och unga förare)
Allt detta sammantaget gör att det blir ett nollsummespel Helikoptrar/Böter. Vinnare blir miljön och vanligt folk
Nöjd med min fm på kontoret går jag på lunch, lunchen råkade bli lite blöt så det drog ut på tiden vid 3pm, åter på kontoret.
Där tar jag genast itu med ett problem som blev uppenbart på lunchen, beer Chang ska via lagstiftning återfå sin ursprungliga styrka.
Hade många bra idéer om förändringar som måste till, tyvärr försvann dom i dimman(beer Chang)
Men eftersom Prayan är en ödmjuk kille öppen för nya förslag kanske det finns någon annan som kan avsätta en dag för att styra uppThailand