Phukets nya polischef varnar oärliga försäljare

MPR Nyheter
Nyheter från Thailand
1 okt. 2012#1

Om försäljare som lurar folk fortsätter att skada Phukets rykte bland turister så kommer dom att "behandlas på samma sätt som vi behandlar misstänkta terrorister," sade Phukets nya polischef under dagen.

Chote Chawanwiwat sade att hans två prioriteringar är att hålla Phuket säkert för turister och nolltolerans mot droger. "Jag har varit befälhavare i Yala och Narathiwat, två av de tre provinserna i den djupa södern," sade han. "Vi kommer att använda samma metoder här om det blir nödvändigt. Men först så måste jag prata med uthyrare av jet skis och tuk tuk-chaufförer för att informera dom om mina avsikter," tillade han.

Han sade också att han redan spenderat två nätter på Phuket, och att han noterat hur patrullerande poliser beter sig. "I Narathiwat så är patrullerande poliser flitiga och håller sig jämt sysselsatta. En polis kan aldrig slappa. Denna standard kommer att implementeras i Phuket också."

Källa: http://phuketwan.com/tourism/behave-else-phuket-police-chief-warns-phuket-rip-merchants-16778/

d966ca702d55021a98bc10ebe19b1251.jpg

Läs artikeln på huvudsidan

diseledvin
1 okt. 2012#2

vad ska man tro att det blir som vanligt eller?

Nicholas
1 okt. 2012#3

Han verkar taggad.

Lovande.

Khun Ken
1 okt. 2012#4

Han verkar taggad.

Lovande.

Eller så har han en dyr "mia-noi" och behöver mer tea-money.
Vaxet
1 okt. 2012#5

Eller så har han en dyr "mia-noi" och behöver mer tea-money.

Njae, denna kille känner jag personligen till och han gillar nog både sex och pengar(vem gör inte det), men han är en tuff man och antagligen precis vad Phuket behöver.

Hoppas att han inte blir avsatt eller ännu värre avrättat när han börjar förvänta sig att poliser skall arbeta med polisiära frågor och att maffian inte skall vara samma personer som poliser.

Lycka till!

Khun Ken
1 okt. 2012#6

Njae, denna kille känner jag personligen till och han gillar nog både sex och pengar(vem gör inte det), men han är en tuff man och antagligen precis vad Phuket behöver.

Hoppas att han inte blir avsatt eller ännu värre avrättat när han börjar förvänta sig att poliser skall arbeta med polisiära frågor och att maffian inte skall vara samma personer som poliser.

Lycka till!

Hoppas du har rätt, man har ju sett så mycket genom åren så det är lätt att misströsta.
gäst
1 okt. 2012#7

Det var ord och inga visor! Hoppas han håller vad han säger! Han är ju klockren! :)

gäst
1 okt. 2012#8

"behandlas på samma sätt som vi behandlar misstänkta terrorister,"

Vi kommer att använda samma metoder här om det blir nödvändigt. Men först så måste jag prata med uthyrare av jet skis och tuk tuk-chaufförer för att informera dom om mina avsikter,"

Bara det gör att man blir sugen på Phuket igen! I love him! :)

andrejsdenruskige

1 okt. 2012#9

Bara det gör att man blir sugen på Phuket igen! I love him! :)

Phuket har otrolig potential. Hoppas gubben rensar upp i träsket.

Wangthong
1 okt. 2012#10

"Vi kommer att använda samma metoder här om det blir nödvändigt. Men först så måste jag prata med uthyrare av jet skis och tuk tuk-chaufförer för att informera dom om mina avsikter,"

Detta kan man väl tolka på två sätt!

Varför ska det bli nödvändigt att använda metoderna, och kommer pratet att handla om pengar till någons ficka?

I övrigt verkar artikeln lovande. Hoppas han håller fullt ut.

leifen
Certifierad HP
1 okt. 2012#11

Vi kommer att använda samma metoder här om det blir nödvändigt. Men först så måste jag prata med uthyrare av jet skis och tuk tuk-chaufförer för att informera dom om mina avsikter," tillade han.

Som kan översättas till:

detta kommer att kosta mer än tidigare om det blir nödvändigt..

Först skall jag övertyga uthyrare av jet skis och tuk-tuk-chaufförer om mina avsikter och prislappen för att få vara kvar i branchen.

Leif

Bibben
Lyxsvin
1 okt. 2012#12

Allt är ju relativt. Att sälja betyder ju i princip att vara en smula oärlig, ljuga alltså. Likadant med politiker men säljare är nog ett steg efter. Nä, många steg efteråt egentligen.

De får väl använda säljare som politiker och vice versa.

MaiChai
2 okt. 2012#13

Kom det inte en ny govenor till Phuket också?

Tillsammans med polischefen kan de kanske gör något åt maffian men de kan ju lika gärna sluta i en träfrack båda två..

NKP
2 okt. 2012#14

Det låter onekligen lovande men man kanske först ska vänta och se hur mycket som bara är snack och vad som verkligen är allvar...This is Thailand/Phuket!

chiangmai
2 okt. 2012#15

Alternativet till till kommande träfrack, är väl att han avväpnas genom befordran och skickas till hög befattning i BKK. Förslagsvis nyinrättad tjänst inom Antikorruptions Byrån. Utredning i 10 år utan krav på redovisning och fri budget..

Logga in för att svara.