Tjabbalabba alla Glada!!
Min tjej fick precis 2 årigt beviljat så nu är det enkelbiljet som bokas i Sept!
Nu kommer vi till väsentligheterna.
1.Personnummer måste hon ju ha så att man kan komma in i systemet.. (Får man det av skatteverket när man folkbokför sig eller hur är det ??)
2. ID kort med hennes Svenska personnummer (vilket jag förstod även skatteverket producerar, vilket verkar vara väldigt smut)
/En glad fan!!
Precis som swedenfarang säger så är Skatteverket knepiga när det gäller styrkande av identitet när man endast är sambo, och inte gifta. Vet flera som haft problem med detta då Skatteverket krävt att man ska ha varit folkbokförd på samma adress i minst sex månader för att kunna styrka sin partners identitet. Och jag har för mig att det första dom frågade oss, när vi skulle skaffa ID till frun, var "är ni gifta?". Vet inte om detta är någon generell praxis, men det borde finnas info på Skatteverkets web.
Värdelöst att det ska vara så krångligt att skaffa ett ID-kort, särskilt som man i vårt genomkontrollerade samhälle blir skapligt handikappad om man inte kan visa upp en godkänd ID-handling.
Blev rätt förvånad över att det inte var några som helst problem att öppna bankkonto utan svensk ID-handling. Det gick hur bra som helst med beslutet om UT, personbevis och fruns thailändska pass.