Nått att ha ?
Var på denna förra året, var inget speciellt, beachroad är stängt och marknaden uppdukad i flera dgr.
Thai musik har väl aldrig vart min favvo och det var mest sånt även fast det fanns en reggea scen (som också lät mest som thai musik) så för min del var de mest i vägen när man ville ta sig snabbt till Walking street.
Gillar man livemusik så är det ett bra tillfälle att stifta bekantskap med thaimusik av alla sorter. Själv brukar jag gå och se de band som lirar lite rockigare och gärna tyngre, Big Ass bjuder alltid på bra konserter.
Mer Big Ass, här från senaste konserten här i Pattaya:
Stora delar av festivalen sänds även i direktsändning i nå'n av de rikstäckande TV-kanalerna för den som inte vill stå och trängas framför scenen.
Att gå på konserter i Thailand är dock en upplevelse då publiken är otroligt hängiven och det är allsång från början till slut.
Här är spelprogrammet för festivalen. Stora scenen(den röda) rymmer de största banden och den största publiken. Reggaescenen(den gula) svänger bäst.
Ett band som jag inte hört innan förra årets festival är Tattoo Colour som då bjöd på en riktigt bra konsert. Spelar på Röda scenen på lördagen.
pattayamusicfestival2014.jpg
Bra band direkt första dagen. Sweet Mullet och Big Ass. Andra dagen e Slot Machine ett rätt sjysst band.
📦 Den här tråden är arkiverad och går inte att svara på.