Thailändska tempeldansare, On son group, gästar Sverige och Wat Dalarnavanaram.
En kontingent om 40 dansare, musiker och ledare gästar Wat Dalarnavanaram och Sverige i sommar. Dansarna kommer från teaterlinjerna på Kohn Kaens och Chaing Mais universitet.
De kommer att uppträda på 5 olika platser i landet. Överskottet kommer att användas för att täcka utgifterna för deras Sverigevistelse.
Uppdaterad turnéplan
Fredag 26 juni. Hallunda Folkets Hus, Norsborg
Inträde: Vuxna 100 Kronor, Barn 50 kronor.
rrangör: Stödgruppen för Wat Dalarnavanaram
Lördag 27 juni. Danstruppen uppträder i Säterdalens folkpark Säter i samband med Thai Amazing Day. Hela evenemanget pågår klockan 10:00 - 18:00
Arrangör är Stödföreningen för Wat Dalarnavanaram.
Program i Säterdalen
Thailändsk dansshow (dansare direkt influgna från Thailand)
Thaiboxning
Thaimat
Thaimassage
Musik och karaoketävling
Försäljning av Thaisouvenirer i form av hantverk
Lotterier och fiskdamm
Klockan 13.00 startar ett festtåg med blomsterdekorerad bil som kommer att gå från Säterdalen till centrum följt av deltagare klädda i Thailändska folkdräkter.
Fredag 3 juli Danstruppen uppträder på Kung Gösta Hotell i Mora.
Arrangör är Moraföreningen och Kung Gösta Hotell
Lördag 4 juli. Danstruppen uppträder på Wat Dalarnavanaram i samband med att regnperiodens inledning firas. (Khaupannsa)
Start med Buddhistisk ceremoni med lunch klockan 11:00
Arrangör är Wat Dalarnavanaram.
Söndag 5 juli Danstruppen uppträder i Folkparken Ljusdal.
Arrangör är Ljusdalsföreningen.