Thailändska tempeldansare, On son group, gästar Sverige och Wat Dalarnavanaram.

En kontingent om 40 dansare, musiker och ledare gästar Wat Dalarnavanaram och Sverige i sommar. Dansarna kommer från teaterlinjerna på Kohn Kaens och Chaing Mais universitet.

De kommer att uppträda på 5 olika platser i landet. Överskottet kommer att användas för att täcka utgifterna för deras Sverigevistelse.

Uppdaterad turnéplan

Fredag 26 juni.  Hallunda Folkets Hus, Norsborg

Inträde: Vuxna 100 Kronor, Barn 50 kronor.

rrangör: Stödgruppen för Wat Dalarnavanaram

Lördag 27 juni. Danstruppen uppträder i Säterdalens folkpark Säter i samband med Thai Amazing Day. Hela evenemanget pågår klockan 10:00 - 18:00

Arrangör är Stödföreningen för Wat Dalarnavanaram.

Program i Säterdalen

Thailändsk dansshow (dansare direkt influgna från Thailand)

Thaiboxning

Thaimat

Thaimassage

Musik och karaoketävling

Försäljning av Thaisouvenirer i form av hantverk

Lotterier och fiskdamm

Klockan 13.00 startar ett festtåg med blomsterdekorerad bil som kommer att gå från Säterdalen till centrum följt av deltagare klädda i Thailändska folkdräkter.   

Fredag 3 juli Danstruppen uppträder på Kung Gösta Hotell i Mora.

Arrangör är Moraföreningen och Kung Gösta Hotell

Lördag 4 juli. Danstruppen uppträder på Wat Dalarnavanaram i samband med att regnperiodens inledning firas. (Khaupannsa)

Start med Buddhistisk ceremoni med lunch klockan 11:00

Arrangör är Wat Dalarnavanaram.

Söndag 5 juli Danstruppen uppträder i Folkparken Ljusdal.

Arrangör är Ljusdalsföreningen.