PÅ födelsedags kalas.

Arkiverad
gäst
5 aug. 2008#1

Hej

En gång på åttiotalet när jag var på min andra Thailands resa så bodde jag på Hasses i Pattaya och där var det en städerska som inte var speciellt snygg och kanske 10 år äldre än mig själv, hon frågade mig en dag om jag ville vara med på hennes födelsedags kalas och träffa hennes familj.

Jag svarade givetvis ja och undrade var och när, det visade sig att hon bodde utanför stan och att hennes bror skulle komma och hämta henne efter jobbet, så jag kunde åka med dom. Huset låg vid en stort dike och man fick balansera på en planka för att komma över, jag hälsades välkommen av hennes bröder, varav en var lärare och två var poliser, och hennes föräldrar. Kvinnorna började laga mat och männen skulle dricka mekong under tiden.

Vi satt runt ett bord och alla ville skåla med mig så jag fick dricka 4-5 snapsar "små" medan dom andra bara fick en, så jag tänkte det här kommer att gå åt helvete, jag undvek väl någon snaps men på tredje varvet missade läraren stolen och blev sittande på golvet resten av kvällen, efter en stund var spriten slut så en av poliserna bad mig åka med på mc:n och köpa mer, jag tänkte att han var ju full men bar ju uniform så det var nog ingen fara.

Vi handlade mer och fortsatte kalaset och vi åt god mat och dom började dansa och hålla igång. Plötsligt fick dom för sig att vi skulle ut och åka med en lastbil, så alla lastades på och sprit och öl togs med + 2 stora oljefat som dom trummade på. Så åkte vi runt i Pattaya gata upp och gata ner och trummade och skålade, det väckte en hel del uppmärksamhet och inte minst att det var en falang på flaket.

Det var en rolig upplevelse, så häng med alla som bjuder in er, man vet aldrig hur det slutar men roligt är det nästan alltid.

Mvh Isan Lover

gäst
5 aug. 2008#2
:party: Sådant kan bara inträffa i LOS!  :lol:
Pontus
Grodman
5 aug. 2008#3

Fortsatt sköna anekdoter Isan Lover. Keep up the good work  :wai:

Pontus
Grodman
5 aug. 2008#4

Quote

:party: Sådant kan bara inträffa i LOS!  :lol:

Njae vi hade en trumma och mängder med öl o sprit på vårt flak när jag gick ut gymnasiet. Inga poliser ombord dock  :D

Thaitobbe
10 aug. 2008#5

Incredible lovely story,denna mannen måste skriva om allt han upplevt,han är ju som ett bibliotek,Kap

Chang skålar från ThaiTobbe som har semester :wai:

Magrood
Mattayom ton มัธยมต้น
11 sep. 2008#6

Mysig berättelse.

Jag tycker om s.k. pleng khii mao - fyllolåtar.

När de använder det som finns för att skapa lite musik; flaska, sked, tallrikar och i ert fall även oljefat.

Det är jättekul att lyssna på.

Mvh

Magrood

📦 Den här tråden är arkiverad och går inte att svara på.