Olika väntan för UT ?

Arkiverad
Ugge
21 nov. 2013#1

Hej , jag gör mitt andra inlägg nu och frågan kvarstår om hur länge man få vänta på UT .

Jag har nu väntat 9 mån och intervjun gjordes för 3 1/2 mån sen .

 

Vi har haft en handläggare i ca 2 mån som jag ringer till nästan varje vecka med samma svar , - kanske i veckan eller om 2 veckor - vänta lite så ska du se , och sådana svar får man .

 

Min fru i Thailand läser i nån web sida om flera som väntar och har ett forum med , och i dag läste hon om en tjej som redan fått beslut på bara 3 veckor ?????????? 

 

Hon var flickvän till en Rumän som jobbat i Sverige i många år och bodde i Södertälje , jag har svårt att tro att det är sant , men frugan läser det som om hon inte ljuger .

 

Jag skulle vilja veta hur lång tid det tagit för er som är här och läser eller fortfarande väntar på UT för när man läser om så korta snabba beslut har jag lust att gå bärsärk i Västerås migrationens lokaler !!!

 

 

 

musse74
22 nov. 2013#2

Tråkigt att ingen svarar, för jag är nyfiken jag med.
Min tjej åker hem den 20 jan, och då ska vi söka UT.
Men jag funderar ev på att förlänga 3 månader..är det en fördel eller nackdel när man sen ska söka UT??
Men jag har ett tips till dig...be henne åka till syrien och bli medborgare där, sen kan hon komma hit direkt och bli svensk medborgare.

JohanR
22 nov. 2013#3

Verkar vara ett lotteri hur länge man får vänta. För oss gick det på ca 3 månader att få UT för knappt 3 år sedan och PUT i våras gick på ett par veckor. Jag har bara goda erfarenheter av Migrationsverket i Västerås, så gå inte bärsärk där.

 

Lycka till!

Embler
22 nov. 2013#4

                                                                             Hej.

 

                 Tvingas strö salt i såret. Jag/Vi sökte UT i December 2012. Flickvän kallades till intervju i BKK i början av

Januari 2013. Mindre än en vecka efter intervju kom possitivt besked. Fick sen vänta ytterligare nån vecka på att plastkort skulle

tillverkas i Sverige för vidarebefordran till Thai-ambassaden, för avhämtning. Min flickvän hade tidigare under 2012 varit i Sverige

på turistvisum.

                 Som Du förstår så är jag mycket nöjd med myndighetens handläggande av vårt ärende. Önskar er lycka till o hoppas det löser sig.

 

                                       MVH Embler.

Herr Chang
22 nov. 2013#5

Tråkigt att ingen svarar, för jag är nyfiken jag med.

Min tjej åker hem den 20 jan, och då ska vi söka UT.

Men jag funderar ev på att förlänga 3 månader..är det en fördel eller nackdel när man sen ska söka UT??

Men jag har ett tips till dig...be henne åka till syrien och bli medborgare där, sen kan hon komma hit direkt och bli svensk medborgare.

 

Förlängning 3 månader borde vara en fördel vid ansökan om UT. Man kan ju då hävda mer tid tillsammans och därmed mer etablerad relation.

 

Herr Chang har talat.

John Khonken
22 nov. 2013#6

Vi söker nu för grabben. Bara katastrof.  Ansökan lämnades in i aug så det är bara att vänta. För resten av familjen tog det prick 9 månader innan det blev klart. Vi skarttebetalare är ingen prioriterad grupp. Så vi hamnar i slasken hela tiden. Men det är skillnad var man lämnar in sina papper. Solna är överlägset värst. Frågan är om det inte lönar sig att lämna in någon annanstans om det går. Det vet jag ej

Skaata
22 nov. 2013#7

Lotteri är den omedelbara känslan.

 

Sökte UT 27 augusti och var naiva nog att tro att den 5-månadersplan jag och flickvännen hade gjort upp, skulle hålla.

Vid ansökningstillfället var väntetiden 5 månader och vi anlitade även Thaikonsult för att vara säkra på att ansökan

skulle skickas in utan anmärkningar. Nu, 3 månader senare har inte mycket hänt.

 

Jag är bosatt i Malmö och inser att det är i ett hårt belastat område. Ringde därför MIG för att höra om de möjligen tittat på vår ansökan och får då till besked

att vår ansökan kommer att behandlas i Solna. Ur askan i elden? Jag frågade varför, och den mycket vänliga personen

på MIG upplyste mig om att man skickar vidare ansökningar till kontor som har mindre arbetsbörda, därför hamnade vår

ansökan i Solna. Så, enligt MIG så har Solna låg arbetsbörda...;)

 

Han sa även att han trodde att vi skulle bli kallade till intervju inom 3 veckor; Thaikonsult har också pushat dem för intervju.

 

2 veckor har gått och jag håller verkligen inte andan.

Nu blir det en desperat resa till Thailand för att hålla kärleken vid liv, trots att ekonomin inte tillåter det, men det är bara

att gilla läget.

Kanske blir UT klart nästa månad, kanske om ett halvår. Den som lever får se.

Ugge
22 nov. 2013#8

Ja ja det finns väl inget annat än att bittert vänta !

Har ju kostat en del då vi fick avslag på turistvisumet 2ggr utan nån särskild anledning ???? bara att de inte trodde tjejen skulle återvända hem fast hon har en bra utbildning och jobbade som akutsjuksköterska och inga som helst dåliga meriter.

 

Då betalade vi en agent att hjälpa oss med visa och hon fick komma på besök 1 mån och vi vågade inte förlänga det heller , så jag har åkt ner till henne 4 ggr detta år och även tagit hjälp av en agent för att göra en UT visum , så detta år har vart kostsamt p g a migrationens väntan och tillförlitligheten att vi inte är seriöst par , vi gifte oss i Thailand då det är mycket krångligare än att göra det i Sverige bara för att visa att vi vill vara ett par.

 

Men jag tror att vi inte är ensamma att känna samma hopplöshet , så ni som väntar likt mig vill jag bara säga - lycka till 

 

Ugge ! 

📦 Den här tråden är arkiverad och går inte att svara på.