Olagligt med E-cigaretter i Thailand

Arkiverad
Scandinaviancorner
17 aug. 2017#4
1 timme sedan, skrev lillamannen:

Bra !

Bara att  förbjuda allt annat som ryker också så som skräpeldning m. m. 

Ja det där förbannande brännandet vid vägkanterna skulle dom hålla efter mera, det är förbjudet men ingen bryr sig

janne_h
17 aug. 2017#5

Fast det är väl som allt annat i Thailand som bara praktiseras när poliserna är på det humöret.. Min frus systerson har butik i Bangkok som säljer dessa e-cigaretter. Grannen till våran verkstad är en Big bike affär där dom inte gör annat än att bolma E-cigaretter på kvällarna och umgås med varandra. ser dessa mer än ofta i Bangkok.

Batting
17 aug. 2017#6
5 timmar sedan, skrev lillamannen:

Bra !

Bara att  förbjuda allt annat som ryker också så som skräpeldning m. m. 

Även om det där känns lite larvigt så är det väl upp till dom vad dom vill tillåta eller inte, men måste de ta i så förbannat? 10 (Tio) år! :29:

matz
18 aug. 2017#8

F-n jag som brukar ha en e-cigg med mej på flyget å smygpuffa lite under filten bäst att lämna den hemma nästa gång då :y8:

 

//matz

📦 Den här tråden är arkiverad och går inte att svara på.