Nyhet: Thailändsk major misstänkt i droghärva

Arkiverad
MPR Nyheter
Nyheter från Thailand
27 jan. 2012#1

En major inom den thailändska armén arresterades under torsdagen misstänkt för

inblandning i en drogliga.

Polisen utförde tidigare under månaden ett tillslag där man beslagtog metamfetamin

värt över en miljard baht.

Det var i samband med detta tillslag som en annan misstänkt namngav major Piyanat

Ketchamras som delaktig i ligans operationer.

Han fördes under torsdagen med helikopter från en militärbas i provinsen Phitsanulok

till Bangkok.

Man har även efterlyst Weenas Srijai, en annan armémajor.

Arménchefen Prayuth Chan-ocha sade att militären inte tänker skydda officerare som

misstänks vara kopplade till droger och att dom måste föras inför rätta, han sade också

att armén kommer att sätta upp en kommitté för att utreda fallet.

Källa: http://www.bangkokpo...rafficking-case

Klicka här för att läsa artikeln tillsammans med bild

mekong
29 jan. 2012#2

Har många gånger undrat vad de lär sig på utbildningen för att bli militärer och även poliser i Thailand!

Wangthong
29 jan. 2012#3

Har många gånger undrat vad de lär sig på utbildningen för att bli militärer och även poliser i Thailand!

Är det kapitlet "tagande av muta" som du funderar över?

Det gör jag i varje fall, ingår den i utbildningen?

gäst
29 jan. 2012#4

Hej

Ja att militären är inblandad i landets transit av narkotika ifrån grannländerna har man ju hört folk prata om sedan första resan, så dessa gripanden är inte förvånande utan dom utgör förmodligen bara toppen på isberget, jag såg på Thailändsk TV att man hade använt falska militära säkerhets id kort för att slippa kontroller och dom fordon man använde var märkta med militärens och statens emblem på dörrarna, den gripne hade 3.8 miljoner yabatabletter och över 70 kg metaamfetamin i sin flickväns bostad, han sade sig få 1 miljon baht per resa ifrån Chiang Mai till städerna norr om Bangkok, och han berättade att han utförde dessa resor regelbundet och att det hade pågått i många år.

Så detta var väl den senaste kampanjen mot drogers viktigaste tillslag och är den gripne lika talför i rätten som han var i TV så lär många fler bli gripna i denna militära liga.

Mvh Isan Lover

Enis
Sybarit
29 jan. 2012#5

Nyheten måste vara felaktig. det finns inga kriminella militärer

Tallviking
Veteran
29 jan. 2012#6

Enligt IL är ALLA kriminella militärer. :whistle:

mekong
29 jan. 2012#7

Är det kapitlet "tagande av muta" som du funderar över?

Det gör jag i varje fall, ingår den i utbildningen?

Där har vi det...dom har infört ett nytt kapitel i utbildningen "tagande av muta".

Sen tog dom bort kapitlet som handlar om "lag och rätt".

Amazing Thailand!

gäst
29 jan. 2012#8

Enligt IL är ALLA kriminella militärer. :whistle:

Hej

Nej så är det med all säkerhet inte, men att det finns personer och grupperingar inom denna yrkesgrupp precis som inom polisen som utnyttjar sin tjänst och befattning för att berika sig är det nog ingen som helst tvekan om, det vore en omöjlighet för Thailand att agera som nav i den storskaliga narkotika smugglingen för länderna i regionen utan att militären medverkade vid gränserna och transporter inom landet, och att så är fallet tyder ju detta gripande på, så helt fel är nog inte dom rykten man har hört om ända sedan vietnamkrigets dagar.

Mvh Isan Lover

Tallviking
Veteran
29 jan. 2012#9

Så om en småskolelärare blir arresterad som knarksmugglare är småskolelärarna inblandade i stor skala ? :whistle:

Wangthong
29 jan. 2012#10

Så om en småskolelärare blir arresterad som knarksmugglare är småskolelärarna inblandade i stor skala ? :whistle:

Byt ordet småskolärare mot ordet polis, så stämmer det.

📦 Den här tråden är arkiverad och går inte att svara på.