Nyhet: Migrantarbetare bortglömda i katastrofen?

Arkiverad
MPR Nyheter
Nyheter från Thailand
5 nov. 2011#1

Hjälp har skickats till hundratusentals översvämningsdrabbade thailändare, och till

och med djur.

Men hur mycket hjälp har skickats till migrantarbetare som lider previs lika mycket

om thailändarna av översvämningarna?

Vattnet har dränkt deras arbetsplatser och hem.

Dom har förlorat sina inkomster eftersom många fabriker har tvingats stänga.

Situationen för dessa människor är kanske ännu värre än för de påverkade thailändarna

eftersom dom måste leva i ett land som dom inte kan språket i, och nu utan pengar.

"Jag har varit full av rädsla och oro sedan detta område blev översvämmat. Jag känner

mig stressad eftersom jag inte kan resa hem till Burma för att hälsa på min sjuka mor",

sade en kvinnlig migrantarbetare.

Källa: http://www.nationmul...e-30169304.html

Klicka här för att läsa artikeln tillsammans med bild

GlobalWalker
5 nov. 2011#2

Ja men dom är ju alltid "bortglömda". Min observation är att de behandlas illa, på så sätt att de "ignoreras" så länge de sköter sitt jobb. När de kommer till sitt jobb på morgonen så är det ingen som säger godmorgon eller välkommen eller ens tittar upp. De skall bara jobba och när de går hem på kvällen/natten efter en lång arbetsdag så bara går de hem och ingen säger "tack för i dag" eller liknande. Men skulle de somna på jobbet eller gör något felaktigt då !!! Då finns dom plötsligt och får utskällning eller sparken på stående fot. Enligt Thailändska "oskrivna lagar" så får man prygla upp dem om de inte sköter sig. Min observation är att de lever i nån sorts "parallellt universum" och kan aldrig bli accepterade som vanliga människor, åtminstone inte på många år. (Jovisst finns den undantag, som alltid, det har jag även sett men de är få)

gäst
6 nov. 2011#3

Hej

Jag håller med dig Globalwalker, visst är dom alltid "bortglömda" och vid en naturkatstrof drabbas dom sämst ställda säkerligen värre än dom flesta andra, här kunde man ju hoppas på internationellt stöd för dessa.

Mvh Isan Lover

MaiChai
6 nov. 2011#4

Tyvärr så kommer det ju rapporter om att de behandlas som sämre och mindre värda människor än thailändarna, att man tvingas visa upp ett thai-id för att få ta del av nödpaketen och att de fick betala 2300 baht för en transport på ett lastbilsflak till Mae Sai gränsen. tyvärr så skinte thailändarnas grannlands rasism igenom tydligt vid sådana här tillfällen.

Alla som behöver nödpaketen ska givetvis få ta del av dem oavsett om de är thai, lao, khmer, bamar eller farang!

gäst
6 nov. 2011#5

Tyvärr så kommer det ju rapporter om att de behandlas som sämre och mindre värda människor än thailändarna, att man tvingas visa upp ett thai-id för att få ta del av nödpaketen och att de fick betala 2300 baht för en transport på ett lastbilsflak till Mae Sai gränsen. tyvärr så skinte thailändarnas grannlands rasism igenom tydligt vid sådana här tillfällen.

Alla som behöver nödpaketen ska givetvis få ta del av dem oavsett om de är thai, lao, khmer, bamar eller farang!

Hej

Ja även jag som köper det mesta av Thailändarnas beteende och vanor har svårt att förstå just behandlingen och synen på folk ifrån grannländerna, den enda förklaring jag har fått under åren är att just Burmeserna är Thailands ärkefiender och att dom har plundrat och bränt Thailands städer, rövat bort deras barn, använt kvinnor och män som slavar i hundratals år och att Thailändarna gärna ser dom lida och betala tillbaka lite för sina gamla synder, det har man ju hört under åren (så inget samband till just den här katastrofen), någon mer som har hört liknande resonemang?

Mvh Isan Lover

📦 Den här tråden är arkiverad och går inte att svara på.