Nyhet: Inrikesdepartementet tar tag i Phukets svarttaxi

Arkiverad
MPR Nyheter
Nyheter från Thailand
1 feb. 2012#1

Ett team med regeringstjänstemän från det thailändska inrikesdepartementet

kommer att resa från Bangkok till Phuket för att försöka reda ut det långt

gående problemet med svarttaxibilar, detta meddelar Phukets guvernör Tri

Augkaradacha.

Anledningen sägs vara att man fått in ett flertal allvarliga klagomål under den

senaste tiden om hotfulla chaufförer och orättvisa priser.

Det mest anmälda klagomålet är dock att vanliga taxibilar inte kan komma åt

vissa områden där svarttaxibilarna håller till, och att dom försöker att stjäla

passagerare från andra chaufförer, med bråk som konsekvens.

Guvernören välkomnar hjälpen från Bangkok: "Vi har inte bara tittat på problemet

utan att göra något åt det. Jag har satt upp en kommitté för att arbeta med

problemen, men det krävs mycket tid och arbete".

Teamet kommer att anlända till Phuket under februari.

Källa: http://www.phuketgaz...ticle12166.html

Klicka här för att läsa artikeln tillsammans med bild

Kjell
1 feb. 2012#2

Om man får göra en kvalificerad gissning så kommer svarttaxin få fortsätta men att man möjligen delar upp områden till deras fördel. Säkerligen finns det poliser bakom de bilarna. Man kan tyvärr inte vara optimist när det gäller Thailand,allt är ändå ett stort tjuv och rackarspel..

Fritz
1 feb. 2012#3

Om man får göra en kvalificerad gissning så kommer svarttaxin få fortsätta men att man möjligen delar upp områden till deras fördel. Säkerligen finns det poliser bakom de bilarna. Man kan tyvärr inte vara optimist när det gäller Thailand,allt är ändå ett stort tjuv och rackarspel..

Jomenvisst Kjell. Man kan vara optimist i Thailand, det är i alla fall jag !!

Jag tänker (försöker) i alla fall inte slösa bort resten av mitt liv med att vara pessimist, den saken är klar. :drinks:

Fritz..

MaiChai
1 feb. 2012#4

Eftersom guvenören Tri Augkaradacha sitter där han sitter på grund av taximaffian så är det inte så konstigt att alla hans "åtgärder" varit verkningslösa och maffiaväldet fått breda ut sig över Phuket. Man kan ju hoppas det blir bättre nu men jag skulle inte satsa några pengar på det...

Scandinaviancorner
1 feb. 2012#5

Tuk tuk maffian är från den muslimska befolkningen i Patong , den störste av dom började med en motorbike och innan dess åkte han med isbilen och avleverde is för 10 baht säcken. men nu är det annat nu äger han land lite överallt på ön, och en jävla massa bilar

Kjell
1 feb. 2012#6

Jomenvisst Kjell. Man kan vara optimist i Thailand, det är i alla fall jag !!

Jag tänker (försöker) i alla fall inte slösa bort resten av mitt liv med att vara pessimist, den saken är klar. :drinks:

Fritz..

Nä..kan nog inte påstå att jag är optimist. Mutor och bestickning sitter för rotat i väggarna. Hela samhällsapparaten är uppbyggt på systemet.Man får inte glömma att Thailand inte är det enda land som mutor förekommer. Men håller med dig absolut..varför engagera sig när jag dessutom inte kan påverka. Bättre då att njuta av Thailand och dess underbara människor och låta Thailand efter några generationer förändras. Men visst är det tråkigt att höra hur polisen är så illa omtyckt. Allt faller dock hela tiden tillbaka på regeringen som låter det korrupta systemet inom polis kåren fortsätta.

📦 Den här tråden är arkiverad och går inte att svara på.