Den thailändska regeringens märkliga oförmåga att inte bygga av-och påfarter i båda körriktningarna på highway 7 mellan Bangkok och Pattaya, har fått Thailändarna att ta till egna lösningar.
Många lata förare kör hellre i fel färdriktning uppför avfarten, än att köra längre ner på Sukhumvit där det finns en påfart.Andra kör igenom mötande trafik på motorvägen för att komma till avfarten på andra sidan.
Detta har skapat ett flertal olyckor, men polisen står maktlös och kan bara ge ut böter och be förararna att följa lagen.
På frågan varför de inte blockerar vissa områden så att u-svängar omöjliggörs, svarar vice traffikinspektör Siriwut Padwichit att vägen tillhör Chonburi, och att det är upp till ledningen där att ta beslut om detta.
Källa: http://www.pattayama...mp-problem-1074