Hej
U.S Department of State har gett ut sin årliga rapport om Trafficking och den presenterades av Hillary Clinton.
Och man kan läsa om läget i Thailand där man minst sagt är kritiska, och det är som vanligt grannländerna, etniska minoriteter, papperslösa som är hårdast drabbade, dom drabbade hamnar i tvångsarbete, prostitution, fiske och konservindustri, tiggeri och utnyttjas i hushållsarbete i vad som ibland kan betecknas som slavliknande villkor.
Man tycker inte att Thailand ens lever upp till minimi nivåerna för att motarbeta trafficking, och man vill se massor av åtgärder mot trafficking ifrån Thailändsk sida, och den lista på åtgärder man vill att Thailand ska vidta är lång.
Men även inhemska Thailändska medborgare utsätts för trafficking och då till länder som United Arab Emirates (UAE), Malaysia, Sri Lanka, Bahrain, and China som ligger i topp när det gäller att utsätta Thailändare för trafficking, men också länder som Russia, South Africa, Yemen, Vietnam, the United States, the United Kingdom (UK), and Singapore, Australia, Canada, Germany, Indonesia, Israel, Japan, Kuwait, Libya, Malaysia, Qatar, Saudi Arabia, South Africa, South Korea, Taiwan, och Timor nämns i rapporten.
Hela rapporten Trafficking in Persons Report 2011 finns i länken nedan.
http://www.state.gov/g/tip/rls/tiprpt/2011/
Mvh Isan Lover