En minibusstjänst mellan Phuket City och Patong började trafikeras under gårdagen till de första passagerarnas förtjusning.
Tjänsten kostar 50 baht och är främst riktad för personer som är på väg till jobbet snarare än turister, och studenter får dessutom åka för halva priset. Minibussen avgår varje timme, men om tjänsten blir populär kommer detta ökas till varje halvtimme. Sex minibussar används inledningsvis, och med sina få stationer väntas tjänsten bli ett snabbare alternativ till existerande songtaews.
Terminalen i Phuket City är den gamla busstationen vid Phang Nga Road, medan passagerare i Patong får ta sig till Loma Park. Från Phuket City avgår minibussen mellan 07:00 och 18:00, och från Patong mellan 06:00 och 17:00.
Källa: http://phuketwan.com/tourism/start-phuket-city-patong-mini-van-service-makes-case-ban-buses-23239/