Ny kapitalskatt

Arkiverad
Rebnel
12 okt. 2010#1

Enligt DI så kommer Thailändska regeringen att införa en ny skatt på 15 procent på vinster och ränteintäkter från utländska investeringar i statsobligationer.

Jag har själv inga statsobligationer men det kanske finns andra som har.

Rebnel

måne
måne
12 okt. 2010#2

Den enda statsobligation jag har,hon bor i sverige :great: Mvh Måne

Oscar
12 okt. 2010#3

Jasså, det ska bli Thai och farangpris där också? Går lätt för dem att kontrollera då man blir tvingad till att öppna ett konto i den Thailändska statsbanken när man köper statsobligationer.

Räntan är låg, en dryg procent, och vinstchanserna ganska klena. Frugan köpte för 100.000 b. för c:a 3 månader sedan och har 'redan' vunnit 150 b. Dragning den 16 varje månad. Ska man vara garanterad vinst varje gång så måste det handlas för en halv mille battar.

Sek Losos uncle
12 okt. 2010#4

Gäller det bara statsobligationer?

I sådana fall kommer väl farangerna bara att sluta ha thailänska statsobligationer, och då leder beslutet bara till att det blir sämre för Thailand.

📦 Den här tråden är arkiverad och går inte att svara på.